بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا روز سه شنبه ۲۶ اسفند گفت که این کشور برای تضمین امنیت خود در فضای پر مخاطره بین‌المللی و تهدیدهای تکنولوژیکی جدید، تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را بیش از ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.

حکومت بریتانیا در گذشته اين نوع تسليحات هسته‌ای را کاهش داده بود و در سال ۲۰۱۰ نیز اعلام کرد که تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود را در دهه ۲۰۲۰ به ۱۸۰ مورد محدود خواهد کرد. ولی دولت بوریس جانسون این محدودیت را لغو و اعلام کرد که تعداد کلاهک‌های هسته‌ای بریتانیا در سال‌های آینده به ۲۶۰ مورد افزایش خواهد یافت.

دولت بریتانیا با بازبینی در سیاست‌های امنیتی و دفاعی این کشور گفت که با توجه به تهدید کشورهای دارای سلاح هسته‌ای یا در حال تولید این سلاح‌ها و همچنین تروریسم هسته‌ای مورد حمایت حکومت‌ها، تقویت قدرت هسته‌ای یک عامل بازدارنده مهم در تامین امنیت این کشور و متحدان آن محسوب می‌شود.

در بخشی از بیانیه دولت بریتانیا گفته می‌شود: «برخی از کشورها به شکل قابل ملاحظه‌ای قابلیت و تنوع سلاح‌های هسته‌ای خود را افزایش داده‌اند. افزایش رقابت‌های بين‌المللی، چالش‌های جدید نظم جهانی و توسعه و پیشرفت فناوری‌های مخرب و بی‌ثبات کننده تهدیدهای جدیدی برای ثبات راهبردی کشور تلقی می‌شوند.»

اما این تصمیم دولت بئریس جانسون انتقاد میان گروهی از سیاستمداران و رهبران قدیمی جهان را به دنبال داشت. از جمله مری رابینسون، رییس جمهور اسبق جمهوری ایرلند گفت: «دولت بریتانیا این تصمیم را با افزایش تهدیدهای امنیتی در سطح جهان توجیه می‌کند ولی واکنش مناسب و مطلوب، اقدامات چند جانبه و بین المللی برای کنترل و کاهش سلاح‌های هسته‌ای موجود است و نه افزایش آن.»

بوریس جانسون هنگام تشریح سیاست‌های امنیتی و دفاعی جدید در جلسه پارلمان بریتانیا ادعا کرد که این کشور کماکان به پیمان‌های بین المللی برای کنترل و کاهش سلاح‌های هسته‌ای پایبند خواهد بود.

دولت بریتانیا در عین حال اعلام کرد که کلاهک‌های هسته‌ای فعلی را با کلاهک‌های جدیدی جایگزین خواهد کرد که با زیردریایی‌های اتمی جدید این کشور همخوانی عملیاتی دارند. این چهار زیر دریایی هسته‌ای جدید در حال تولید هستند و قرار است حدود ۱۰ سال دیگر به نیروی دریایی بریتانیا بپیوندند.

بریتانیا می‌گوید تا زمان عملیاتی شدن زیردریایی‌های جدید همواره یکی از چهار زیردریایی هسته‌ای خود را به عنوان عامل دفاعی بازدارنده در حالت ماموریت گشت‌زنی حفظ خواهد کرد.