از سمت راست: مراد طاهباز، جرج شلر (جانور شناس)، کاووس سیدامامی و گری لویس (نماینده پیشین مقیم هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران)
Image caption: از سمت راست: مراد طاهباز، جرج شلر (جانور شناس)، کاووس سیدامامی و گری لویس (نماینده پیشین مقیم هماهنگ کننده سازمان ملل در ایران)

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه ای از ایران خواست که هر چه زودتر مراد طاهباز، شهروند بریتانیایی ایرانی که از فعالان محیط زیست زندانی در ایران است را آزاد کند.

در بیانیه خانم تراس که امروز منتشر شده آمده که مراد طاهباز تولد ۶۶ سالگی خود را به شکلی ناعادلانه در زندان گذراند.

او در این بیانیه از ایران مصرانه خواست تا به این “رفتار بی‌رحمانه” پایان دهد و هر چه زودتر مراد طاهباز را آزاد کند تا او بتواند به خانواده خود بپیوندد.

خانم تراس به دیدار خود با حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حاشیه نشست سازمان ملل در نیویورک اشاره کرد و گفت که درباره این موضوع با وزیر خارجه ایران صحبت کرده است و هنوز خود را نسبت به بازگرداندن او به خانه متعهد می‌داند.

مراد طاهباز، عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان است که به اتهام “همکاری با آمریکا” به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده است و از چهارم بهمن ماه ۱۳۹۶ زندانی است.

آقای طاهباز در سال ۱۳۹۲ با موافقت معصومه ابتکار، رئیس وقت سازمان محیط زیست به عنوان یکی از شرکای پروژه حفاظت از یوز اعلام شد.