دولت بریتانیا می‌گوید اعمال تحریم‌‌های تازه علیه طالبان و سرنوشت تحریم‌های فعلی، به رفتار این گروه بستگی دارد.

دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، بعد از جلسه کمیته اضطراری دولت بریتانیا (کبرا) به خبرنگاران گفت که کشورش از تمام توان خود برای “پاسخگو کردن” طالبان استفاده خواهد کرد.

آقای راب گفت: “فکر می‌کنم همه از شدت و سرعتی که طالبان بر افغانستان مسلط شدند، شگفت‌زده شدند، و این مسئله‌ای است که همه ما باید از آن درس بگیریم.”

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت که دولت به دقت در حال تصمیم‌گیری درباره تعداد پناهجویانی است که بعد از تسلط طالبان خواهد پذیرفت.

موضوع خروج کارمندان و مترجمان افغان که با سفارت‌ها و ماموریت‌های نظامی کشورهای خارجی در افغانستان همکاری می‌کردند به یکی از مسائل اصلی دولت‌های غربی در وضعیت موجود تبدیل شده است.

آقای راب گفت که این وضعیت “آن چیزی نیست که می‌خواستیم ولی باید با واقعیت فعلی کنار بیاییم.”

حدود دو هزار شهروند افغان که با نیروهای بریتانیایی همکاری می‌کردند پیش از این افغانستان را به مقصد بریتانیا ترک کرده‌اند.

راب
به گفته آقای راب ۳۵۰ شهروند بریتانیا و افغانستان قرار است در “روزهای آتی” وارد بریتانیا شوند

به گفته آقای راب ۳۵۰ شهروند بریتانیا و افغانستان قرار است در “روزهای آتی” وارد بریتانیا شوند.

او همچنین تایید کرد که ۱۵۰ بریتانیایی روز سه‌شنبه ۱۸ اوت از کابل باز خواهند گشت.

هجوم مردم به فرودگاه بین‌المللی کابل برای فرار از افغانستان بعد از ورود طالبان به صحنه‌های تکان‌دهنده‌ای را ایجاد کرده و تمام پروازها تا اطلاع ثانوی تعلیق شده است.

قرار است بریتانیا ۹۰۰ نیروی نظامی به کابل اعزام کند تا در کنار هزاران سرباز آمریکایی امنیت محوطه باند پرواز و بخش نظامی فرودگاه را برای تخلیه خارجی‌ها به عهده بگیرند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که این کشور برای پاسخگو کردن طالبان در قبال تعهداتشان، با شرکای بین‌المللی خود همکاری خواهد کرد و وعده داد که از تبدیل شدن افغانستان به پایگاهی برای تروریسم جلوگیری شود.

آنگلا مرکل: “تحولی تلخ، چشمگیر و وحشتناک”

از طرف دیگر، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که گروه طالبان با “سرعت نفس گیر” افغانستان را تصرف کرده اند و این “تحولی تلخ، چشمگیر و وحشتناک” به خصوص برای مردم افغانستان است.

خانم مرکل پس از جلسه کابینه خود در مورد وضعیت افغانستان اذعان کرد اشتباهاتی در ارزیابی اوضاع این کشور رخ داده است.

او گفت مهمترین مساله در حال حاضر تلاش برای تخلیه افرادی است که در گذشته با نیروها و نهادهای آلمانی کار کرده بودند. آنگلا مرکل گفت از ۲۵۰۰ نفری که با نیروهای آلمانی کار می کردند، حدود ۱۹۰۰ نفر در حال حاضر در آلمان هستند.

خانم مرکل به خبرنگاران گفت که هواپیماهای نظامی آلمان عازم کابل هستند، اما وضعیت فرودگاه در آنجا هنوز نابسامان است. آنگلا مرکل ابراز امیدواری کرد اولین هواپیما به زودی بتواند در کابل فرود بیاید.

گفته می شود که هواپیماهای آلمان ناچار به فرود در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان شده اند.

صدراعظم آلمان گفت که با امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه صحبت کرده است و آلمان اقدامات خود را با فرانسه هماهنگ خواهد کرد.

واکنش فرانسه

هم زمان، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه گفته است که افغانستان نباید دوباره به “پناهگاه تروریسم” تبدیل شود.

آقای مکرون در یک سخنرانی تلویزیونی از اقامتگاه تابستانی خود گفت: “این برای امنیت و صلح بین المللی کلیدی است …ما همه کارها را برای همکاری موثر روسیه، ایالات متحده و اروپا انجام خواهیم داد زیرا منافع ما یکسان است.”

او گفت اتحادیه اروپا برای جلوگیری از به راه افتادی سیل مهاجران افغان ابتکار عملی را در نظر خواهد گرفت.