جیمز کلِورلی، معاون وزیر خارجه بریتانیا، از مذاکرات این کشور با ایران درباره بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران خبر داده اما گفته است که این مذاکرات ارتباطی با پرونده نازنین زاغری ندارد.

خانم زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی است که به تازگی حکم پنج سال زندان خود را به اتهام جاسوسی به پایان رسانده اما در پرونده‌ای دیگر به یک سال حبس و یک سال ممنوعیت خروج از ایران متهم شده است.

بعضی رسانه‌ها و سیاستمداران بریتانیایی می‌گویند ایران با ادامه حبس و نگه داشتن خانم زاغری به دنبال وصول طلب پنجاه ساله خود از بریتانیا بابت خرید تانک‌هایی است که هرگز تحویل ایران نشد.

اما بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا امروز گفت که این دو موضوع “کاملا از هم جدا هستند.”

آقای جانسون با دفاع از عملکرد دولت خود درباره زندانیان دوتابعیتی در ایران گفت “هر کاری که بتوانیم، برای منافع نازنین و پرونده‌های بسیار پیچیده دوتابعیتی‌های دیگر در ایران انجام می‌دهیم.”

حکومت ایران متهم شده که از بازداشت و زندانی کردن شهروندان دوتابعیتی به عنوان اهرم فشار سیاسی علیه کشورهای متبوعشان استفاده می‌کند.

روز یکشنبه وزیر خارجه بریتانیا هم با انتقاد شدید از ایران به دلیل نگه داشتن و صدور حکم جدید برای خانم زاغری گفته بود که رفتار جمهوری اسلامی “مصداق شکنجه است.”

بعد از اعلام حکم تازه خانم زاغری، انتقادها از بوریس جانسون به دلیل ناکامی در بازگرداندن این او بالا گرفته و رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی در این کشور او را به “بی‌کفایتی” متهم کرده‌اند.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری هم گفته است که از پرونده او به عنوان “برگ برنده‌ای” در مناقشه مربوط به بدهی پرداخت‌نشده و اهرم فشاری در مذاکرات هسته‌ای ایران استفاده می‌شود.

اما مقام‌های ایران که خواهان پرداخت فوری بدهی بریتانیا هستند، می‌گویند این موضوع ربطی به پرونده خانم زاغری ندارد، بلکه پرونده‌ای قضایی است.

تکذیب توافق و مذاکره درباره پرونده نازنین زاغری

بوریس جانسون
بعد از اعلام حکم تازه نازنین زاغری در ایران انتقادها از بوریس جانسون بالا گرفته است

روز یکشنبه دوم مه (۱۲ اردیبهشت) رسانه‌های ایران به نقل از منابعی گزارش دادند که بریتانیا با پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی در ازای آزادی خانم زاغری موافقت کرده اما دولت بریتانیا گفت که شرایط هیچ تغییری نکرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم امروز گفت که هیچ گفت‌وگوی حقوقی درباره پرونده نازنین زاغری میان دو کشور در جریان نیست.

جیمز کلورلی، از معاونان وزارت خارجه بریتانیا، به بی‌بی‌سی گفت که مذاکرات مربوط به بدهی قرارداد نظامی دهه ۱۹۷۰ با ایران همچنان ادامه دارد. او گفت این مذاکرات “متاسفانه مدت‌ زیادی است که شروع شده، اما همچنان ادامه دارد.”

آقای کلورلی در پاسخ به این سوال که این گفت‌وگو‌ها چه نتیجه‌ای داشته گفت: “درباره این مسئله مهم روندی حقوقی وجود دارد. ایران به تازگی از این روند فاصله گرفته که باعث به تاخیر افتادن مسائل شده است.”

او گزارش‌ها درباره ارتباط این مذاکرات با آزادی زندانیان دوتابعیتی در ایران، از جمله نازنین زاغری را رد کرد و گفت که این دو موضوع هیچ ارتباطی به هم ندارد