بریتانیا و اتحادیه اروپا بر سر پیمان تجاری پس از برگزیت توافق کردند. با این توافق به ماه‌ها اختلافات دو طرف بر سر آینده تجاری پایان داده می‌شود.

دولت بریتانیا این توافق را یک خبر خارق العاده توصیف کرده است. اورسلا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که این توافق، عادلانه و متعادل است.

این بزرگترین معامله تجاری دو جانبه است که توسط هر دو طرف امضا شده است.

بدون توافق، بریتانیا و اتحادیه اروپا مجبور بودند تعرفه‌های گسترده‌ای را برای کالاها و خدمات یکدیگر از اول ژانویه وضع کنند. هر توافقی همچنان باید توسط نمایندگان پارلمان بریتانیا و اروپا تصویب شود.

این توافق برای دیوان دادرسی اروپا که دادگاه عالی اتحادیه اروپا است نقشی منظور نکرده و دو طرف توافق کرده‌اند که برای حل اختلافات به جای استفاده از مجاری قضایی اتحادیه اروپا از قوانین و نهادهای بین المللی استفاده کنند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا عکس خندان خود را در حالی که هر دو انگشت شستش را در هوا بلند کرده ،توییت کرد و از توافق خبر داد.

بوریس جانسون گفته است: “هر آنچه در طی همه پرسی سال ۲۰۱۶ و در انتخابات عمومی سال گذشته به مردم وعده داده شده بود ، با این توافق انجام شده است.”

او گفته است “ما کنترل پول، مرزها، قوانین، تجارت و آبهای ماهیگیری خود را دوباره به دست گرفتیم.”

نخست‌وزیر بریتانیا در نشست مطبوعاتی خود گفت این توافق، به صادرکنندگان اجازه می دهد حتی “بیشتر با دوستان اروپایی ما” تجارت کنند.

اورسلا فون در لاین در نشست خبری خود گفت قوانین رقابت “منصفانه خواهد بود.” او گفت به قوانین و استانداردهای اتحادیه اروپا “احترام گذاشته خواهد شد.”

خانم فون در لاین گفت: “این یک توافق منصفانه است، آنچه به دست آوردیم یک معامله متوازن و انجام یک کار درست و مسئولانه توسط هر دو طرف بوده است.”

او گفت بریتانیا و اتحادیه اروپا در زمینه‌های مشترک به همکاری‌های خود ادامه خواهند داد. او تغییر اقلیم، انرژی، امنیت و حمل و نقل را از جمله این همکاری‌ها خوانده است.

خانم فون در لاین گفته است اتحادیه اروپا و بریتانیا “متحدان دیرینه” هستند.

وی افزود که اکنون “وقت باز کردن فصلی جدید و نگاه به آینده است” و بریتانیا “همچنان یک شریک قابل اعتماد باقی می ماند”.

وی در مورد قسمت اصلی این توافق گفت: “برای صنعت ماهیگیری یک دوره گذار پنج و نیم ساله پیش بینی شده است.”

بوریس جانسون هم در نشست مطبوعاتی خود گفت این توافق، به صادرکنندگان اجازه می دهد حتی “بیشتر با دوستان اروپایی ما” تجارت کنند.

آسودگی خاطر

البته همکاری در زمینه هایی از جمله تغییرات اقلیمی، انرژی، امنیت و حمل و نقل ادامه خواهد داشت.

خانم فون در لاین گفته است از اینکه چنین معامله ای به دست آمده “احساس رضایت قلبی” و “آسودگی خاطر” می کند.

وی افزود: “وقت آن است که برگزیت را پشت سر بگذاریم زیرا آینده ما در اروپا ساخته می شود.”

این معامله برای بسیاری از کسب و کارهای بریتانیا که گرفتار عواقب شیوع ویروس کرونا هستند باعث تسکین خاطر است زیرا آنها نگران بودند که بدون رسیدن به این معامله، عبور و مرور کالا از مرز با فرارسیدن سال نو دشوار و پرهزینه شود.

در آخرین لحظه

دفتر نظارت اقتصادی دولت موسوم به اداره مسئولیت بودجه هشدار داده بود که خروج بدون معامله از اروپا باعث کاهش ۲ درصدی درآمد ملی در سال آینده و منجر به از دست دادن گسترده مشاغل خواهد شد.

همچنین نگرانی هایی وجود داشت که چنین وضعیتی منجر به افزایش قیمت بسیاری از کالاهای وارداتی شود.

مذاکرات بروکسل در مورد میزان مجاز صید در آبهای بریتانیا توسط ماهیگیران اتحادیه اروپا تا ساعت آخر ادامه داشت هرچند سهم شیلات در اقتصاد بریتانیا فقط دوازده صدم درصد است.

هنوز سئوالات بزرگی در مورد عاقبت این معامله برای سایر مشاغل در این کشور وجود دارد.

طی سال گذشته که دوره انتقالی بود، شرکت هایی که با ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا مبادلات دارند روند عادی فعالیت خود را دنبال کردند.

اما از هفته آینده که بریتانیا از بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی خارج می شود این کسب و کارها ناگزیر خواهند بود برای ادامه تجارت با اروپا کاغذبازی بیشتری را بپذیرند.

با توافق امروز، خطر وضع تعرفه گمرکی بر صادرات و واردات بریتانیا و و بزرگترین شریک تجاری آن برطرف شده است.