در حالی که بسیاری از کشورهای جهان از حمایت آمریکا برای دسترسی همگانی به فرمول واکسن کرونا ابراز خشنودی کرده‌اند، آلمان – بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا – گفته با چنین ایده‌ای مخالف است و موافق نیست که انحصاری ماندن فرمول تهیه واکسن کرونا مانع افزایش تولید جهانی آن شده است.

دولت آلمان اعلام کرده از نظر برلین «حمایت از حقوق معنوی یکی از راه‌های تشویق نوآوری است و باید به آن ادامه داد.»

این در حالی است که اتحادیه اروپا که آلمان هم عضو قدرتمند آن است گفته از طرح غیرانحصاری کردن فرمول تهیه واکسن کرونا استقبال کرده و گفته آماده بحث و گفتگو درباره آن است. ایتالیا و فرانسه هم از این طرح حمایت کرده‌اند.

حامیان این طرح می‌گویند برداشتن انحصار از فرمول واکسن کرونا به کارخانجات بیشتری فرصت تولید آن را می‌دهد و در نتیجه سرعت واکسیناسیون در جهان به ویژه در کشورهای فقیر افزایش می‌یابد.

اما مخالفان این طرح، همچون آلمان و شرکت‌های داروسازی می‌گویند نتیجه لغو انحصار فرمول واکسن کرونا لزوما به نتایجی که حامیان آن امیدوارند ختم نخواهد شد.

شرکت آلمانی بایو.ان.تک یکی از پیشگامان تهیه واکسن کرونا است و در همکاری با شرکت داروسازی فایزر توانست نخستین واکسن کرونا با استفاده از فناوری ام.آر.ان.ای را در ماه دسامبر گذشته عرضه کند.

ایده اولیه این طرح از سوی هند و آفریقای‌جنوبی رهبری شد که نمایندگی گروهی متشکل از ۶۰ کشور را برای ارایه این طرح به سازمان تجارت جهانی برعهده گرفته‌اند. این گروه خواستار لغو موقتی انحصار فرمول واکسن کرونا هستند تا بلکه با سرعت یافتن تولید، گسترش و جهش ویروس کرونا مهار شود.

این طرح اولین بار که مطرح شد با مخالفت شدید دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آن زمان روبرو شد و بریتانیا و اتحادیه اروپا هم با آن مخالفت کردند.

اما پس از آن که در چند روز گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، حمایت خود را از آن اعلام کرد، کشورهای تهیه کننده طرح به موفقیت آن امیدوار شدند.

توضیح ویدئو،درخواست برای تعلیق حق‌انحصاری شرکت‌های دارویی برای تولید واکسن کرونا

تدروس آدهانوم گبریسوس مدیر سازمان جهانی بهداشت روز گذشته این تصمیم آمریکا را “تاریخی” خواند و گفت این “لحظه‌ای بزرگ در نبرد علیه کووید-۱۹ است.”

انگوزی اوکونجو-اویلا، رئیس سازمان تجارت جهانی هم به بی‌بی‌سی گفته از تصمیم آمر یکا حمایت می‌کند. او گفته اعضای این نهاد بین‌المللی باید با هم مذاکره کنند و به یک نتیجه واقع‌گرایانه و قابل اجرا برسند چرا که سطح تولید و عرضه فعلی واکسن کرونا «مناسب و درست نیست».

خانم اوکونجو-اویلا گفته متوجه کمبود مواد خام اولیه برای تهیه واکسن و همچنین نیاز به نیروی متخصص برای تولید و بالا بردن سطح تولید هست اما «باید بالاخره از یک جایی شروع کرد تا سطح تولید جهانی تقویت شود».

در تحولی دیگر، وزیر بهداشت آلمان امروز، پنجشنبه ۶ مه، اعلام کرد واکسن کرونا آسترا-زنیکا دوباره وارد چرخه واکسیناسیون عمومی بزرگسالان در آلمان می‌شود. این در حالی است که پیش از این آلمان تصمیم گرفته بود این واکسن را تنها به افراد بزرگسال بالای ۶۰ سال تزریق کند چرا که نگران موارد نادر تشکیل لخته خون در گروه سنی زیر ۶۰ سال بود.

استدلال دولت آلمان چیست؟

برلین روز پنجشنبه، ۶ مه، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از نظر این کشور «کمبود سطح تولید واکسن کرونا ناشی از محدودیت‌های شرکت‌های داروسازی در ظرفیت تولید و همچنین استاندارهای بالا برای تولید این واکسن‌ها است و نه انحصاری بودن فرمول تهیه واکسن.»

آلمان می‌گوید لغو انحصار از فرمول واکسن کرونا «عواقب جدی بر تولید آن خواهد داشت». این کشور می‌گوید کارخانجات داروسازی همین الان هم در تلاش برای حل موانع و بالا بردن تولید هستند.

آلمان بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا را دارد و شرکت بیوشیمی بایو.ان.تک این کشور از پیشگامان تهیه واکسن کرونا است که در مشارکت با شرکت فایزر تولید می‌‎شود.

مخالفت جدی آلمان با این طرح در حالی صورت می‌گیرد که اورسولا ون در لین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرده این بلوک آماده «بحث و رایزنی» درباره طرح لغو انحصاری ماندن فرمول واکسن کرونا است.

فرانسه و ایتالیا هم از این طرح حمایت کامل کرده‌اند.

قرار است این طرح در جلسه دو روزه اتحادیه اروپا که ظرف چند روز آینده برگزار خواهد شد به بحث گذاشته شود.

خارج از اتحادیه اروپا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هم گفته از این طرح حمایت می‌کند.

دولت بریتانیا هم اعلام کرده مشغول «همکاری با سازمان تجارت جهانی برای حل مشکل کمبود تولید» است و در حال «گفتگو با آمریکا و سازمان تجارت جهانی است برای پیدا کردن راه‌های تسهیل افزایش تولید و عرضه واکسن کووید۱۹».