بسته شدن گذرگاه کلیدی قره‌باغ، ارمنستان خواستار «تلاش‌های بین‌المللی» برای حل مشکل شد

02

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد که مانع از تردد در کریدور لاچین، تنها جاده‌ای که ارمنستان را به قره‌باغ کوهستانی متصل می‌کند شده است؛ این کشور شاخه صلیب سرخ در ارمنستان را به «قاچاق» متهم کرد.

در مقابل، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ این اتهامات را رد کرد و اطمینان داد که هیچ کالای غیرمجازی در خودروهای این سازمان یافت نشده است.

ارمنستان از ماه دسامبر به جامعه بین‌المللی درباره احتمال وقوع یک بحران انسانی جدی در منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ هشدار داده و اعلام کرده است که محدودیت‌های رفت و آمد وضع شده از سوی باکو برای استفاده از کریدور لاچین، منجر به کمبود شدید دارو و غذا در این منطقه شده است.

این اولین بار نیست که آذربایجان کریدور لاچین را می‌بندد و مرزبانی آذربایجان اعلام کرد که این کار با هدف ممانعت از «تلاش‌های متعدد قاچاق» توسط خودروهای متعلق به شاخه ارمنستان صلیب سرخ انجام شده است.

مرزبانان می‌گویند که طی روزهای اول تا پنجم ژوئیه در بازرسی از این خودروها، ده‌ها گوشی تلفن همراه و صدها پاکت سیگار کشف و ضبط کرده‌اند.

در واکنش به این اتهامات، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اطمینان داد که «هیچ کالای غیرمجازی» در خودروی متعلق به آنها وجود نداشته است؛ با این وجود تایید کرد که چهار راننده «بدون اطلاع ما تلاش کردند تا کالاهای تجاری را با وسایل نقلیه متعلق به خودشان حمل کنند که این خودروها به طور موقت نشان صلیب سرخ را داشته‌اند».