بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه پس از انداختن رای خود به صندوق گفت انتقاد کشورهای غربی از انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه برایش “بی‌ارزش” است.

انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه با حضور بشار اسد و چند کاندیدای ناشناخته برگزار می‌شود و مخالفان او که در خارج از کشور هستند امکان شرکت در آن را نداشتند. مخالفان آقای اسد این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

انتخابات سوریه همچنین تنها در مناطق تحت کنترل دولت برگزار می‌شود.

انتخابات ریاست‌جمهوری سوریه که در آن رقبای آقای اسد هیچ شانسی برای پیروزی ندارند با انتقاد کشورهای اروپایی و آمریکا مواجه شده و خبرگزاری فرانسه به نقل از محل رای دادن آقای اسد می‌گوید او در پاسخ به این اظهارنظر که این کشورها انتخابات را “نه آزاد و نه عادلانه” توصیف می‌کنند، گفت: “این نظرات هیچ ارزشی ندارند.”

در هنگام رای دادن آقای اسد و همسرش، گروهی از رأی‌دهندگان دور این دو جمع شدند و شعار می‌دادند: “بشار، با خون خود و با جان خود ، جان‌مان را فدایت می‌کنیم.”

آقای اسد پس از محکوم کردن کشورهای غربی به خبرنگاران گفت “بیشتر آنها تاریخ استعماری طولانی دارند.” او گفت “ما چنین رفتاری را نمی‌پذیریم.”

در دمشق برای رای دادن صف‌هایی شکل گرفته است
در دمشق برای رای دادن صف‌هایی شکل گرفته است

آقای اسد به همراه اسما اسد، همسرش رای خود را در شهر دوما به صندوق انداخت که در آوریل سال ۲۰۱۸ شاهد یک حمله شیمیایی بود که بر اثر آن ده‌ها غیرنظامی از جمله کودکان جان خود را از دست دادند.

کشورهای غربی حکومت سوریه را مسئول این حمله دانستند. سوریه دست داشتن در این حمله را رد کرد و روسیه و ایران، حامیان اصلی بشار اسد، این حمله را به شورشیان و مخالفان دولت سوریه منسوب کردند.

آقای اسد توانست در جنگ داخلی، با کمک قابل توجه روسیه و ایران موقعیت نظامی را به نفع خود تغییر دهد و اکنون دو سوم کشور از جمله مراکز عمده پُرجمعیت، مجددا تحت کنترل او قرار گرفته است.

تحریم‌های بین المللی لطمه شدیدی به اقتصاد سوریه وارد کرده و همه‌گیری کرونا و نیز بحران مالی کشور همسایه لبنان، بر وخامت شرایط اقتصادی کشور افزوده است.

همچنین کاهش ارزش پوند سوریه و کمبود مواد غذایی، برق و سوخت بیشتر شده است. این مسایل باعث بروز ناآرامی در برخی مناطق و انتقاد آشکار کم سابقه رسانه‌های اجتماعی طرفدار بشار اسد شد.