در حالی که اسرائیل تهدید کرده که در صورت نیاز با دست زدن به اقدام نظامی برنامه هسته‌ای ایران را نابود خواهد کرد، اما برخی از مقامات دفاعی این کشور گفته‌اند که اسرائیل دست‌کم به این زودی‌ها توانایی چنین کاری را ندارد.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل همزمان با تلاش‌های دیپلماتیک برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، به نیروهای این کشور دستور داده تا خود را برای گزینه نظامی در مقابل فعالیت‌های هسته ای ایران آماده کنند.

آقای گانتز به جهان هشدارداده چنانچه توافق هسته‌ای جدید به اندازه کافی ایران را محدود نکند، اسرائیل خود امور را بدست خواهد گرفت.

اما نیویورک تایمز به نقل از چندین مقام و کارشناس ارشد نظامی فعلی و سابق اسرائیل گفته که این کشور توانایی انجام حمله‌ای که بتواند برنامه هسته‌ای ایران را نابود کرده و یا حتی به تاخیر بیندازد، “حداقل به این زودی‌ها ندارد.”

به گفته یکی از مقامات بلندپایه امنیتی فعلی اسرائیل، آماده سازی حمله‌ای که بتواند به پروژه هسته‌ای ایران آسیب جدی وارد کند دست‌کم دو سال طول می‌کشد.

کارشناسان و مقامات می‌گویند یک حمله در مقیاس کوچک‌تر و آسیب رساندن به بخش هایی از برنامه هسته‌ای ایران، امکان پذیرتر است، اما تلاش گسترده برای نابودی دهها سایت هسته ای در مناطق دور دست ایران از نوع حمله‌ای که مقامات اسرائیل تهدید می‌کنند، فراتر از منابع فعلی نیروهای مسلح این کشور خواهد بود.

رلیک شفر، ژنرال بازنشسته نیروی هوایی اسرائیل که یکی از خلبانان حمله سال ۱۹۸۱ به تاسیسات هسته‌ای عراق بود گفته: “راه‌اندازی چنین حمله‌ای بسیار دشوار و حتی باید بگویم غیرممکن است.”

به گفته آقای شفر ایران دهها سایت هسته‌ای دارد که برخی از آن‌ها در اعماق زمین است که نفوذ سریع و نابود کردن آن ها برای بمب‌های اسرائیل دشوار است.

او همچنین توانایی‌های نیروی هوایی اسرائیل را برای انجام چنین حمله‌ای در حال حاضر ناکافی دانسته است.

آقای شفر افزوده “در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، تنها نیروی هوایی که توانایی چنین کاری را دارد، نیروی هوایی آمریکا است.”

به گفته نیویورک تایمز بحث اخیر در مورد حمله نظامی به ایران، بخشی از کارزار فشار اسرائیل است تا اطمینان حاصل کند که کشورهای مذاکره کننده با ایران در وین با آن چه که اسرائیل آن را یک “توافق بد” می‌داند، موافقت نمی‌کنند. توافقی که به نظر اسرائیل مانع ایران در زمینه توسعه تسلیحات هسته‌ای نمی‌شود.

دور تازه مذاکرات هسته ای ایران بعد از چندین ماه وقفه از سرگرفته شده، اما در حال حاضر به نظر می رسد که شانس کمی برای احیای مجدد توافق هسته ای ۲۰۱۵ با ایران وجود داشته باشد.

اسرائیل تاکنون تلاش کرده که برنامه هسته‌ای ایران را که آن را یک تهدید می‌داند، از طریق ترکیبی از دیپلماسی تهاجمی و حملات مخفی مهار کند.

اسرائیل همچنین جنگی در سایه را از طریق “جاسوسی، ترورهای هدفمند، خرابکاری و حملات سایبری به راه انداخته، عملیات‌هایی در مقیاس کوچک‌تر که هرگز به طور رسمی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است.”

اما با نزدیک شدن برنامه غنی سازی ایران به سطح تولید تسلیحات هسته‌ای، سیاستمداران اسرائیلی به طور فزاینده‌ای چیزی را هشدار داده‌اند که جهان مدت‌هاست آن را تصور می‌کرد: اگر به ایران اجازه داده شود که به سمت تولید سلاح هسته‌ای برود، اسرائیل به جنگ علنی روی می‌آورد.

تاسیسات هسته ای ایران

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، مشکلات لجستیکی و همچنین توانایی‌های نظامی اسرائیل از جمله عواملی است که دست کم در شرایط فعلی احتمال وقوع چنین حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای ایران را منتفی می کند

در سپتامبر سال جاری، ژنرال آویو کوچاوی، فرمانده نیروهای مسلح اسرائیل گفت که بخش اعظمی از افزایش بودجه نظامی این کشور به آماده سازی حمله به ایران اختصاص یافته است.

در اوایل ماه جاری میلادی دیوید بارنیا، رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) گفت: “اسرائیل هر کاری که لازم باشد انجام می دهد تا مانع دستیابی ایران به بمب هسته‌ای شود.”

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل هم در ماه جاری در جریان سفرش به آمریکا علنا اعلام کرد که به ارتش اسرائیل دستور داده برای حمله نظامی احتمالی به ایران آماده شوند.

اما در گزارش نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان و مقامات نظامی گفته شده که مشکلات لجستیکی و همچنین توانایی‌های نظامی اسرائیل از جمله عواملی است که دست کم در شرایط فعلی احتمال وقوع چنین حمله احتمالی را منتفی می‌کند.

علاوه براین گفته شده که هر گونه حمله به ایران احتمالا منجر به حملاتی تلافی جویانه از سوی حزب الله لبنان و حماس در غزه که از متحدان ایران هستند، علیه اسرائیل خواهد شد و این کشور را مجبور به جنگ در چندین جبهه به طور همزمان کند.

توان دفاعی ایران هم بسیار قوی‌تر از سال ۲۰۱۲ است، یعنی آخرین باری که اسرائیل به طور جدی به فکر حمله به ایران بود. سایت‌های هسته‌ای استحکام بهتری یافته‌اند و این کشور دارای موشک‌های زمین به زمین بیشتری شده که می‌تواند به سرعت از تونل پرتاب کند.