وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه به اسرائیل هشدار داد که کوچاندن خانواده‌های فلسطینی از محله «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم به یک جنگ دیگر منجر خواهد شد.

آنتونی بلینکن پنج‌شنبه شب، ششم خرداد، در پایان سفر به منطقه، اظهار داشت که در صورت عملی شدن تخلیه اجباری ساکنان شماری از خانه‌های محله «شیخ جراح» هنوز این ظرفیت در منطقه وجود دارد که تنش و نزاع بر سر آن، به یک جنگ تازه بینجامد.

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را در مصاحبه تلفنی با سایت اکسیوس و هنگام عبور از آسمان اسرائیل در راه بازگشت به واشینگتن بیان کرد.

آقای بلینکن چند روز پس از برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، در نخستین سفر خود به منطقه با محوریت قضیه فلسطینی، با نخست وزیر و شماری از مقامات اسرائیل، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی و نیز با سران مصر و اردن دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی به اکسیوس افزود که نگرانی از عواقب اقدامات طرفین را که ممکن است به جنگ و در نهایت به تضعیف چشم‌انداز تحقق راهکار دو کشوری (تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل) منجر شود، مطرح کرده‌ایم.

وزیر خارجه آمریکا اظهارداشت، غیر از آتش‌بس، دوری کردن از اقداماتی که عامدانه یا ناخواسته به تکرار دور خشونت شود، اهمیت دارد.

وی افزود که در خصوص تحریک به خشونت با سران فلسطینی نیز گفت‌وگو کرده و همچنین از نقش سازنده اردن و مصر در مقابله با خشونت و برقراری آتش‌بس اخیر میان اسرائیل و فلسطینیان تقدیر کرده است.

آمریکا از آغاز بحران «شیخ جراح» از اسرائیل خواسته بود که از تخلیه ساکنان آن خودداری کند، اما پس از درگرفتن جنگ اسرائیل و حماس، از اسرائیل که مورد حملات شدید راکتی حماس بود، حمایت کرد.

دیوان عالی اسرائیل در آغاز درگیری‌های شدید میان نظامیان این کشور و فلسطینیان معترض در شرق اورشلیم بر سر خانه‌های «شیخ جراح»، نشستی را که قرار بود در مورد سرنوشت این املاک برگزار کند، به تاخیر انداخت اما این امر از ادامه بحران جلوگیری نکرد.

دیوان عالی از آویخای مندل‌بلیت، دادستان، خواسته تا روز ۱۸ خرداد نظر حقوقی خود در مورد خانه‌های یادشده را ارائه دهد.