وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۱ آذر گفت «در آینده بسیار نزدیک»، ظرف یکی دو روز آینده، معلوم خواهد شد که آیا ایران برای دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای وین، حسن نیت دارد یا نه.

آنتونی بلینکن که در حاشیه کنفرانس امنیت و همکاری اروپا در استکهلم با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در عین حال گفت که لفاظی‌های اخیر جایی برای خوش‌بینی باقی نمی‌گذارد.

او اظهار داشت: «باید به شما بگویم که اقدامات و لفاظی‌های اخیر جایی برای خوش‌بینی ما باقی نمی‌گذارد. اما با وجود این‌که ساعات آخر در حال سپری شدن است، برای ایران دیر نیست که این روند را معکوس کند».

وزیر خارجه آمریکا گفت که روز پنجشنبه درباره مذاکرات هسته‌ای ایران، با همتایان روس و اسرائیلی خود بحث‌ و تبادل‌ نظر کرده است.

آقای بلینکن افزود: «هنوز فرصت برای ایران وجود دارد تا در مذاکرات هسته‌ای به توافق معناداری دست پیدا کند».

یک روز پیش از این اظهارات، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، اظهارات مشابهی بیان کرد و گفتمذاکرات وین با اولویت اساسی رفع تحریم‌ها ادامه دارد و اگر غرب «حسن نیت» نشان دهد، یک «توافق خوب» در دسترس خواهد بود.‎

او در توئیتی نوشت که «مذاکرات وین با اولویت اساسی رفع تحریم‌ها و با جدیت جریان دارد».‎

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل

اسرائیل: ایران در حال اخاذی هسته‌ای است، مذاکرات را متوقف کنید

مذاکرات بین ایران و طرف‌های باقیمانده در برجام پس از شش ماه وقفه سرانجام روز هشتم آذر در وین، پایتخت اتریش، از سرگرفته شد. انتظار می‌رود این مذاکرات که دور هفتم آن است، روز پنجشنبه یا جمعه به پایان برسد.

ایالات متحده به دلیل خروج از برجام به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد.

مذاکرات احیای برجام خردادماه امسال پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و در شرایطی که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از پیش‌نویس توافق تکمیل شده بود، به درخواست تهران متوقف شد.

دولت جو بایدن که از ژانویه امسال در آمریکا بر سر کار آمده است، بارها اعلام کرده که در صورت بازگشت ایران به تعهداتش در چارچوب برجام، آماده است که به این توافق بازگردد.

ایران از سال ۹۸- یک‌سال پس از خروج دولت ترامپ از برجام- به تدریج از تعهداتش عدول کرده و غنی‌سازی را در سطح گسترده‌ای افزایش داده است، همچنین اجرای پروتکل الحاقی برای بازدید سرزده بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای خود را از اسفند پارسال متوقف کرده است.‎

نشریه پولیتیکو مهرماه امسال در گزارشی با اشاره به اظهارات یک دیپلمات نوشت ایران در زمینه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین پایتخت اتریش وقت‌کشی می‌کند و هم‌زمان برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد تا ابزاری برای فشار در مذاکرات داشته باشد.‎