آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، تمدید نشدن توافق موقت میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مایه نگرانی دانسته و گفته این نگرانی به تهران اطلاع داده شده است.

آقای بلینکن در یک نشست مطبوعاتی مشترک با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود گفت “اختلافات جدی” هنوز پابرجا است، اما او امید دارد که در دور بعدی مذاکرات غیرمستقیم در وین این اختلاف‌ها رفع شود.

آقای لودریان نیز گفت فرانسه منتظر آن است که ایران قدم‌های نهایی را بردارد تا جانی تازه در برجام بدمد.

از سوی دیگر به گزارش تاس روز جمعه سرگی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه گفته است توافق با ایران را برای احیای برجام “در دسترس” می‌داند.

در حالی که حسن روحانی و مقام‌های دولتش می‌گویند مذاکرات تا حد زیادی پیش رفته و فاصله چندانی تا نتیجه نهایی ندارد، مقام‌های آمریکایی تاکید دارند که هنوز اختلافات زیادی باقی مانده است.

به نظر می‌رسد تحریم‌های مربوط به دفتر رهبر ایران و سپاه پاسداران از مسائل چالش‌برانگیز است.

همچنین دوره یک توافق موقت ایران و آژانس برای ترتیباتی که امکان نظارت بر برخی تاسیسات هسته‌ای را فراهم می‌کند از روز پنجشبه، ۲۴ ژوئن، به پایان رسیده است.

آنتونی بلینکن در اولین سفر یک عضو ارشد دولت جو بایدن به پاریس از دشواری تحقق یکی از وعده‌های آقای بایدن، یعنی احیای توافق با ایران گفت.

او به خبرنگاران گفت: “ممکن است به نقطه‌ای برسیم که بازگشت به معیارهای برجام دشوار باشد. ما هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. من نمی‌توانم تاریخ دقیقی برای آن مشخص کنم، اما این چیزی است که به آن آگاهیم.”

آقای بلینکن هشدار داد که در صورت ادامه به‌کارگیری سانتریفوژهای پیشرفته‌تر و غنی‌سازی بیشتر اورانیوم، این خطر وجود دارد که زمان “گریز هسته‌ای” برای ایران پایین بیاید و این کشور بتواند به سرعت تسلیحات هسته‌ای بسازد.

حکومت ایران تاکید داشته که هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبوده است.