براساس مدارک ارسالی به سازمان نظارت بر فعالیت شرکت ها، اریک یوان بنیانگذار پیام‌رسان زوم حدود ۱۸ میلیون سهام خود به ارزش بیش از ۶ میلیارد دلار را منتقل کرده است.

آقای یوان که همچنین مدیر اجرایی این پلتفرم کنفرانس ویدیویی است هفته گذشته تقریباً ۴۰ درصد از سهام خود در این شرکت را منتقل کرد.

در گزارش هفته گذشته شرکت، این سهام تحت عنوان “اهدایی” به غیر نشان داده شد.

با رواج استفاده از “زوم” در دوره محدودیت فعالیت اقتصادی و کاهش تماس های مستقیم، این وسیله ارتباطی شهرت جهانی یافته و ثروت شخصی آقای یوان افزایش نجومی داشته است.

تعداد روز افزونی از دانشجویان و کارشناسان ناگزیر از طریق این وسیله ارتباطی اینترنت کار می کنند که باعث شهرت زوم و افزایش ثروت بنیانگذار آن شده است.

آقای یوان، زوم را در سال ۲۰۱۱ راه انداخت و در سال ۲۰۱۹ سهام آن را در بازار بورس آمریکا عرضه کرد و این تصمیم او را به یک میلیاردر تبدیل کرد. به گزارش نشریه فوربس، ارزش دارایی او در حال حاضر ۱۳.۷ میلیارد دلار است.

سخنگوی زوم گفته است که انتقالات صورت گرفته به برنامه ریزی دارایی شخصی آقای یوان ارتباط دارد و “نقل و انتقا این سهام مطابق با شرایط مدیریت اموال اریک یوان و همسرش انجام شده است.”

بهای سهام زوم در ۱۲ ماه گذشته تقریباً سه برابر شده است و ارزش بازار این شرکت به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

ادوارد مویا، از کارمندان شرکت بازرگانی اوآندا، به بی بی سی گفت: “تصمیم اریک یوان، بنیانگذار زوم، برای واگذاری بیش از یک سوم سهامش حتما سئوالاتی را بر می‌انگیزد.”

وی افزود: “در حالیکه سخنگوی زوم خاطر نشان کرده که این انتقال به شیوه برنامه ریزی دارایی های آقا و خانم یوآن ارتباط دارد، سهامداران تا زمانی که مشخص نشود دریافت کننده این سهام چه کسانی هستند احساس آرامش نمی کنند.”

آقای مویا گفته است: “یوان فقط ۵۱ سال دارد، متاهل و دارای سه فرزند است و در این شرایط، هدیه کردن بخشی از ثروتش می تواند غیرعادی و عجولانه تلقی شود.”

زوم برجای خواهد ماند

آقای یوان گفته است که حتی در صورت کاهش محدودیت های فعالیت اقتصادی و واکسیناسیون گسترده در سراسر جهان، باز هم کار از خانه (دورکاری) بر جای خواهد ماند.

هفته گذشته مدیران زوم در ارزیابی عملکرد سال گذشته گفتند که انتظار دارند رشد سریع استفاده از زوم امسال نیز ادامه یابد.

آقای یوان گفته است: “دورکاری از خانه ها و محل های دیگر در آینده ادامه می یابد و ما این واقعیت جدید را تشخیص داده ایم.”

این شرکت ارائه دهنده امکانات ویدیو کنفرانس انتظار دارد فروش آن امسال بیش از ۴۰ درصد افزایش یابد و به بیش از ۳.۷ میلیارد دلار برسد.

با این حال، زوم گفته است که انتظار ندارد رشد فروش از همان سرعت سال گذشته برخوردار باشد.

آقای یوان دارای شهروندی دوگانه چینی-آمریکایی است و شرکت او به عنوان کسب و کار برتر سال ۲۰۲۰ انتخاب شد و خودش هم در فهرست سالانه یکصد فرد با نفوذ جهان قرار گرفت

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]