بودجه ناتو چگونه تامین می‌شود؟

دونالد ترامپ در نشست ناتو گفت: « ما در ناتو داریم هزینه وحشتناک امنیت آلمان و فرانسه و بسیاری دیگر از کشورها را علیه تهدید احتمالی روسیه می دهیم، آن وقت متحدان ما مهم ترین قراردادهایشان را با روسیه می بندنند. آلمان تا ۷۰ درصد از مصرف انرژی خود را به روسیه وابسته است.

در سال ۲۰۱۴ اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، توافق کردند تا سال ۲۰۱۲۴ سالانه دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه این سازمان اختصاص دهند. اما با توجه به آخرین گزارش منتشرشده توسط ناتو در سال ۲۰۱۷ تنها بخش کوچکی از کشورهای عضو به این توافق احترام گذاشتند و وفای به عهد کردند.

ایالات متحده در این میان بیشترین هزینه را کرده است. ۳.۵۷ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور برای ناتو هزینه شده است.

بی دلیل نبود که دونالد ترامپ در نشست ناتو به خبرنگاران گفت: « ما در ناتو داریم هزینه وحشتناک امنیت آلمان و فرانسه و بسیاری دیگر از کشورها را علیه تهدید احتمالی روسیه می دهیم، آن وقت متحدان ما مهم ترین قراردادهایشان را با روسیه می بندنند. آلمان تا ۷۰ درصد از مصرف انرژی خود را به روسیه وابسته است.»

Steven Swinford

Donald Trump is warming up for Nato. He now appears to be demanding that allies who failed to meet the 2% defence spending target should ‘reimburse’ the US for historic underpayments

Donald J. Trump

Many countries in NATO, which we are expected to defend, are not only short of their current commitment of 2% (which is low), but are also delinquent for many years in payments that have not been made. Will they reimburse the U.S.?

47 personnes parlent à ce sujet
Informations sur les Publicités Twitter et confidentialité
در کمال شگفتی دومین کشور در این لیست یونان است. بریتانیا با صرف ۲.۲ درصد از تولید ناخالص داخلی در جای سوم قرار می گیرد و لوکزامبورگ، با تنها ۰.۴۶ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برای ناتو در انتهای لیست قرار دارد.

لهستان و استونی، به دلیل تهدیدهای موجود روسیه و موقعیت جغرافیایی از سال ۲۰۱۴ در مشارکت بودجه ناتو دست بالا را داشته اند و به پرداخت دو درصدی بودجه مربوطه عمل کرده اند.

همزمان رییس شورای اروپا، دونالد توسک، در آخرین اظهارنظر اعلام کرد که به هیچ وجه اروپا در بودجه دفاعی ناتو کم اثر نبوده است و کشورهای اروپایی از کشور بزرگی چون چین بیشتر در بودجه ناتو در سال های اخیر شراکت داشته اند.

You may also like...