بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پایان ماموریت بیست ساله نیروهای نظامی این کشور را در افغانستان اعلام کرد.

آقای جانسون که امروز پنجشنبه (۱۷ سرطان/تیر) در پارلمان بریتانیا سخنرانی می‌کرد گفت حدود ۷۵۰ سرباز بریتانیا که در چارچوب ماموریت ناتو مشغول آموزش نیروهای ارتش افغانستان بودند، از افغانستان خارج خواهند شد.

نخست وزیر بریتانیا اما زمان خروج این نیروها را به دلایل امنیتی مشخص نکرد.

او گفت این تصمیم پس از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از سوی جو بایدن و در پی آن اعلام خروج نیروهای ناتو از این کشور گرفته شده است.

او اضافه کرد که ایجاد یک “افغانستان پایدار” تلاش‌های مشترک بسیاری از کشورها از جمله همسایه‌های افغانستان را می طلبد و بریتانیا باید در مورد تأثیر خود “واقع‌بینانه” عمل کند. او همچنین گفت که برای یک افغانستان باثبات اکنون باید از طریق ابزارهای دیگری کمک کنیم.

نیروی
سربازان بریتانیایی در هلمند

آقای جانسون به دستاوردهای بیست سال گذشته در افغانستان اشاره کرد و گفت: هیچ کسی منکر این دستاوردها نباید باشد ولی واقعیت تلخ وضعیت موجود را هم نمی‌توانیم دست کم بگیریم.

او با اشاره به ممنوعیت آموزش زنان در زمان طالبان گفت امروز زنان یک چهارم کرسی‌های پارلمان را در افغانستان تشکیل می‌دهند.

آقای جانسون افزود که اولویت ما باید اکنون این باشد که با مسئولان افغان همکاری کنیم تا این دستاوردها حفظ شود.

آقای جانسون گفت: تهدیدی که در وهله اول باعث شد به افغانستان برویم به طور چشمگیری کاهش یافته است.

او پیشتر گفته بود که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نگران آینده این کشور است.

نخست وزیر بریتانیا دیروز نیز برای کمیته روابط مجلس عوام بریتانیا درباره افغانستان صحبت کرد. آقای جانسون در این نشست گفت اوضاع فعلی افغانستان مملو از خطر است، چون طالبان به سرعت پیشروی می‌کنند.

روز گذشته طالبان موفق شدند به شهر قلعه نو رخنه کنند
روز گذشته طالبان موفق شدند به شهر قلعه نو رخنه کنند

در دوماه گذشته با آغاز خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان مدعی شده که بیشتر از ۱۶۰ ولسوالی از ۳۸۸ ولسوالی این کشور را تصرف کرده‌اند. دولت افغانستان تاکنون افتادن کنترل ۸۰ ولسوالی به دست طالبان را تایید کرده است. روز گذشته نیز طالبان موفق شدند وارد شهر قلعه نو، مرکز ولایت بادغیس و ساعاتی نیز در این شهر بمانند.

آقای جانسون به نمایندگان مجلس بریتانیا گفت “اگر از من بپرسید که از اوضاع فعلی افغانستان ابراز خوشحالی می‌کنید، طبعا نمی‌کنم، من تشویش دارم.”

او در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان گفت بریتانیا درباره وضعیتی که در آن قرار دارد باید واقع بین باشد. ولی آنچه که باید امیدوار باشد این است که خون و پولی را که بریتانیا طی دهه‌ها برای حفاظت از مردم افغانستان هزینه کرده، هدر نرفته است.

به گفته او، توافق صلح نهایی افغانستان باید کسانی را نیز شامل شود که نیروهای بریتانیا و سایر کشورهای که در افغانستان حضور داشته علیه آنان جنگیده‌اند. آقای جانسون گفت طرفها در کابل باید به یک توافق صلح برسند که زمینه حضور طالبان نیز مساعد شود.

ماموریت جنگی سربازان بریتانیا که بیشتر در ولایت هلمند در جنوب افغانستان مستقر بودند در سال ۲۰۱۴ میلادی پایان یافت ولی این نیروها در کنار سایر نیروهای خارجی در افغانستان باقی ماندند. در مدت حضور این کشور در افغانستان ۴۵۴ سرباز بریتانیایی در افغانستان کشته شدند.