نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در تهران با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. در بیانیه آمده که “ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه حل مسائل افغانستان است.”

در نشست تهران وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان به صورت حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به صورت آنلاین شرکت کردند، و در پایان این جلسه، بیانیه مشترکی صادر کردند.

در این بیانیه آمده که “وضعیت در افغانستان به طور اساسی تغییر کرده است”، کشورهای منطقه “از وضعیت پیچیده نظامی- سیاسی، اجتماعی-اقتصادی و بشردوستانه در افغانستان نگرانی عمیقی ابراز داشتند.”

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی ویدئویی در نشست امروز تهران گفت که “ما از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهیم که برای آمریکا و ناتو پس از افغانستان پایگاه نظامی ندهند.”

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که از طریق ویدئوی ضبط شده از نیویورک در سخنانی در ابتدای این نشست صحبت می‏کرد، گفت که افغانستان با یک “بحران فزاینده انسانی” مواجه است که نیاز به اقدام فوری دارد.

دبیرکل سازمان ملل گفت که از موارد “نقض حقوق بشر و حملات” در این کشور از زمان تسلط طالبان به شدت نگران است و خواستار تلاش برای “مبارزه با تروریسم” و قاچاق مواد مخدر شد.

آقای گوترش از تعامل سازمان ملل با طالبان برای رساندن کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان یادآوری کرد.

.

منبع تصویر، MFA/TWITTER

line

line
.

منبع تصویر، GETTY IMAGES

.

منبع تصویر، MFA