بیت‌کوین که در روزهای اخیر شاهد جهش بی‌سابقه قیمت بوده امروز هم به صعود خود ادامه داده است.

در معاملات اولیه بازارهای جهانی، قیمت این رمز ارز به ۴۸ هزار دلار هم رسید و رکورد جدیدی را ثبت کرده است؛ این در حالی بود که دیروز قیمت آن به ۴۴ هزار دلار رسیده بود.

ثبت رکورد امروز البته دیری نپائید و با ادامه معاملات قیمت آن افت کرد که شاید دلیل آن فروش این رمزارز توسط معامله‌گران روزانه باشد؛ اما در هر حال قیمت آن در مقایسه با ۵ روز پیش ۲۵ درصد رشد داشته است.

جهش چشمگیر قیمت این رمز ارز طی روزهای گذشته به حمایت مدیرعامل تسلا و خرید ۱/۵ میلیارد دلاری این رمز ارز توسط این خودروساز برمی‌گیرد.

انتشار خبر خرید ۱/۵ میلیارد دلار بیت‌کوین توسط خودروسازی تسلا دیروز بازار را تکان داد؛ هفته پیش هم ایلون ماسک، مدیر عامل این خودروساز هشتگ بیت‌کوین را در بیوگرافی صفحه توئیتر خود قرار داده بود که ارزش آن را به شدت بالا برد.

این حمایت، پیامی قوی ارسال کرده که این رمز ارز در آینده ممکن است تبدیل به سیستم معتبرتری برای پرداخت تبدیل شود و همچنین سرمایه‌گذاران بیشتری به آن به عنوان مکانی امن برای سرمایه‌گذاری نگاه کنند.

بیت کوین

جهش قیمت این رمز ارز در حالیست که حمایت و سرمایه‌گذاری تسلا بر روی این رمز ارز با انتقادهایی هم همراه بوده است؛ انتقادهایی در زمینه مصرف برق برای استخراج که “ماینیگ” خوانده می‌‍شود.

دانشگاه آکسفورد می‌گوید برای تولید بیت‌کوین برق بیشتری در مقایسه با کل تولید سالانه برق کشوری نظیر آرژانتین طلب می‌کند.

تسلا می‌گوید سرمایه‌گذاری بر روی بیت‌کوین با هدف برگشت سرمایه انجام شده است.

با این حمایت تسلا، ارزش سهام کارگزاری‌های ارزهای دیجیتال در کشورهایی نظیر چین، کره جنوبی و استرالیا بالا رفته است.

از ابتدای سال جاری میلادی ارزش بیت‌کوین خدود ۶۲ درصد بالا رفته است؛ این در حالی بود که سال گذشته میلادی (۲۰۲۰) ارزش آن ۳۰۰ درصد بیشتر شده بود؛ در نیمه دسامبر پارسال (۲۰۲۰) قیمت بیت‌کوین به ۲۰ هزار دلار بود

ارزهای دیجیتال که تا چند سال پیش برای بسیاری ناشناخته بودند حالا وضعیت متفاوتی یافته‌اند و استفاده از آن در معاملات مانند ارزهای معتبر جهانی نظیر دلار و یورو تقویت شده است.

بیش از ۴ ماه پیش ماه پیش “پی‌پال” سیستم معتبر انتقال پول اعلام کرد که کاربرانش می‌توانند از بیت‌کوین و سایر رمزارزها برای خرید و فروش در این درگاه اینترنتی استفاده کنند؛ این شرکت در ماه نوامبر گفته بود حدود ۲۶ میلیون فروشنده رمز ارزهای معتبر را قبول خواهند کرد.

البته هنوز بعضی بانکهای مرکزی درباره استفاده از آن هشدار می‌دهند؛ از جمله بانک مرکزی بریتانیا مدتی پیش درباره استفاده از این رمز ارز به عنوان روش معتبر پرداخت هشدار داده بود.

تسلا

سرمایه گذاری تسلا بر روی بیت‌کوین در حالیست که ۵ نهاد ناظر در چین مسئولان این شرکت خودروسازی آمریکایی را به دلیل نگرانی‌هایی درباره “کیفیت و مسائل ایمنی” احضار کرده‌اند.

چین بزرگترین بازار خودروهای تسلا پس از آمریکاست؛ در سال ۲۰۲۰ میلادی این خودروساز بیش از ۱۲۰ هزار از محصولات خود را در چین فروخت.

احضار اخیر پس از آن است که نهادهای ناظر می‌گویند اخیرا شکایت‌هایی درباره غیرعادی بودن سرعت و باطری دریافت کردند؛ تسلا می‌گوید بازرسی بر خودروها و مدیریت داخلی را افزایش می‌دهد.

چین بزرگترین بازار خودرو در جهان است و دولت آن به طور گسترده‌ای مردم این کشور را به استفاده از خودروهای برقی را ترغیب کرده است.

ماه پیش تسلا بیش از ۱۵ هزار خودرو در چین فروخت.