روز جمعه ۲۵ تیرماه شهرهای مختلف خوزستان بار دیگر شاهد تجمع و راهپیمایی‌ در اعتراض به کم‌آبی بودند. این اعتراضات در حالی برای یک شب دیگر در خوزستان ادامه پیدا کرد که تنها ساعاتی پیش از آن، استاندار خوزستان گزارش‌ها و فیلم‌ها از اعتراضات این استان را جعلی خوانده بود.

روز جمعه جمع گسترده‌ای از معترضان در خفاجیه، سوسنگرد به خیابان‌ها آمده‌اند و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مردم با فریاد هیهات من‌الذله، مائ مائ عطشان الشط (آب، آب، شط تشنه‌است) در خیابان‌ها شعار می‌دهند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که شهروندان برای بی‌بی‌سی فرستاده‌اند بخشی از جاده اهواز اندیمشک نیز دست کم برای مدتی با توقف ماشین‌های باری و سنگین، از سوی معترضان بسته شده است.

در یکی از ویدیوهای منتشر شده که قبل از تاریکی هوا ضبط شده ردیف طولانی خودروهای سواری از یک سو و خودروهای باری در سمت دیگر دیده می‌شود و دورتر شعله‌های آتش و دود غلیظی در آسمان به چشم می‌خورد.

در عبدالخان، کرخه مردم با روشن کردن آتش در خیابان و شعار دادن اعتراض خود را فریاد کرده‌اند.

در شادگان عده‌ای با پرچم جنبش عربی برای آزادی اهواز سوار بر موتور به خیابان‌ها آمده‌اند.

پایان پست Instagram, 1

گزارش‌ها از اهواز حاکی از تیراندازی در نزدیکی منطقه کانتکس، شمال کوت‌عبدالله است.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی دولت ایران جمعیت هلال احمر استان خوزستان از “خیران” برای تامین آب مردم این استان کمک خواسته است.

ایرنا به نقل از علی خدادای نوشته جمعیت هلال احمر استان “آمادگی دریافت کمک های مالی خیران از طریق واریز بانکی ویا کمکهای غیر نقدی در شعب این جمعیت برای تامین آب شرب در مناطق بحرانی خوزستان را دارد.”

مشخص نیست در غیاب رسیدگی دولتی به بحران بی‌آبی در یکی از گرم‌ترین نقاط کشور، کمک‌های مردمی تا کجا می‌تواند جوابگوی یک استان تشنه باشد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه هم گفته از روز گذشته نمایندگان دادستان و وزارت نیرو به خوزستان اعزام شده‌اند.

پایان پست Instagram, 2

روز جمعه در جلسه ستاد بحران استانداری خوزستان برخی مقام‌ها، کشاورزان شلتوک‌کار را مجرم خواندند.

منبع تصویر، استانداری خوزستان

توضیح تصویر، روز جمعه در جلسه ستاد بحران استانداری خوزستان برخی مقام‌ها، کشاورزان شلتوک‌کار را مجرم خواندند.

روز جمعه در استانداری خوزستان جلسه ستاد بحران تشکیل شد.

برخی مقام‌های دولتی کشاورزان شلتوک کار را مجرم خوانده‌اند. شلتوک کاری یا خشکه‌کاری سال گذشته به عنوان یکی از راهکارهای ادامه کشاورزی در خوزستان در زمان کم‌آبی ترویج شده بود.

معاون قضایی دادستان کل کشور درحقوق عامه در جلسه ستاد بحران روز جمعه گفته است: “برخی کشاورزان که بدون توجه به برنامه‌ریزی کلان مدیریت منابع آب وبه رغم خشکسالی و تنش منابع آبی، اقدام به شلتوک‌کاری کرده واکنون برای تامین آب با مشکل مواجه شده‌اند، سهمیه و مجوز برداشت آب ندارند و این عمل آنها مجرمانه وخلاف شرع و قانون است.”

تابستان سال گذشته، سید احمدی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفته بود در ۱۲۱ هزار هکتار از مزارع استان شلتوک کشت شده و بیشترین سطح زیر کشت شلتوک در شهرهای شوش، شوشتر، اهواز و دشت آزادگان است. به گفته این مقام سازمان جهاد کشاورزی در خشکه کاری شلتوک حداقل بین ۲۰ تا ۲۵ درصد نسبت به کشت معمول در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و افزایش بهره‌وری آب یکی از اولویت‌های بخش کشاورزی بوده و روش خشکه کاری یکی از روش‌های غالب کشت برنج استان در سال‌های آینده خواهد بود.

استانداری خوزستان در حال حاضر می‌گوید کشاورزان شلتوک‌کار خوزستان مجوزی برای این‌کار ندارند.

به گفته قاسم سلیمانی‌دشتکی، استاندار خوزستان “در حال حاضر حجم آبی که به هور میرسد در حدود ۲۰ مترمکعب بر ثانیه است و با همین ۲۰ مترمکعب نیز در اطراف هور شلتوک کاری می شود پس مفهوم این مطلب این است که شلتوک کاری در طول مسیر ، مانع رسیدن آب به هور می شود.”

استاندار خوزستان مشخص نکرده که چه تمهیداتی در یک سال گذشته درنظر گرفته شده تا کشاورزان مناطق محروم خوزستان بتوانند تنها ظرف چند ماه در میانه بی‌آبی یا سیل، برنامه کشت و کار خود را از شلتوک‌کاری به محصولی دیگر تغییر دهند.

“تاوان بی‌تدبیری”

خبرگزاری دولتی ایران به نقل از رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در این جلسه نوشته پروژه‌های انتقال آب از سرچشمه های کارون باید متوقف شود.

به گفته عبدالله ایزدپناه “خوزستان تاوان بی‌تدبیری و تصمیمات اشتباه را پس می‌دهد و باید جلوی این بی‌تدبیری‌ها را بگیریم زیرا خوزستان در حال نابودی و از بین رفتن است.”

اوایل روز جمعه وقتی فرماندار ماهشهر گفته بود معترضان باعث بسته شدن جاده ماهشهر به بندر امام شده‌اند. استاندار خوزستان تجمع‌ها را تکذیب کرده و گفته فیلم‌ها “جعلی” است.

خبرگزاری فارس نزدیک به نهادهای امنیتی با تایید تجمع در چند شهر از جمله اهواز، گزارش داده “چند جوان در برخی از جاده‌ها در ماهشهر، کوت عبدالله، خرمشهر و ملاثانی اقدام به آتش زدن لاستیک و بستن جاده کردند که عبور و مرور خودروها برای دقایقی مختل شد اما با حضور نیروهای انتظامی بدون هر گونه درگیری اکنون ترافیک در همه جاده‌ها روان شده است.”

در بعضی فیلم‌ها که هوا روشن است، دیده می‌شود که زنان به همراه مردان شعار می‌دهند و نیروهای ضدشورش هم میان آنها حضور دارند.

چند روز پیش خرمشهر شاهد اعتراضات مشابهی برای قطع برق و آب بود.

در روزهای گذشته تصاویر و گزارش‌های زیادی درباره خشک شدن تالاب هورالعظیم و حیوانات در حال مرگ آنجا منتشر شده است.

در بعضی از فیلم‌ها زنان هم در تجمع حضور دارند و شعار می‌دهند

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر، در بعضی از فیلم‌ها زنان هم در تجمع حضور دارند و شعار می‌دهند

در برخی از این تصاویر حضور نیروهای انتظامی و امنیتی به چشم می‌خورد و گاه صدای تیراندازی در شب شنیده می‌شود.

اما استاندار خوزستان به ایرنا گفته “برخی به دنبال تحریک مردم هستند و تصاویری جعلی از اعتراضات مردم در فضای مجازی منتشر می‌کنند؛ مثلا در شهرهای خرمشهر و سوسنگرد اتفاق و اعتراضی رخ نداده اما کلیپ‌هایی مربوط به گذشته در فضای مجازی منتشر می‌شود. لذا مردم مراقب این شیطنتها باشند.”

اعتراضات روز پنج‌شنبه ۲۴ تیرماه در بستر چند هفته اعتصاب‌های کارگری و تجمع‌های اعتراضی دامداران و کشاورزان در شهرهای مختلف ایران روی می‌دهد؛ تحولاتی که بستر آن تابستانی داغ، خیز پنجم کرونا، قطع مکرر برق، رکود اقتصادی و نارضایتی گسترده است.

تصاویری که پنجشنبه شب در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شده حاکی از تجمع‌های مختلف اعتراضی به بی آبی در شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله در شهرهای اهواز، آبادان، ماهشهر، حمیدیه و سوسنگرد است.

در این تصاویر که عمدتا با هشتگ “آب مثل آبان” منتشر شده تجمع مردم و گاه رویارویی آنها با ماموران امنیتی و ضدشورش دیده می شود.

از جمله در یک ویدئو که در کوچه‌های تاریک گرفته شده صدای تیراندازی شنیده می شود. در ویدئوهای دیگر لاستیک های درحال سوختن در خیابان ها به چشم می خورد.

در طول روز گزارش هایی از اقدام گروه هایی از شهروندان در مسدود کردن برخی جاده ها در منطقه منتشر شده بود.

علت اصلی تجمع های امشب خوزستان بحران کم آبی توصیف می شود. مشکلی که در هفته های اخیر با رسیدن تابستانی داغ باعث فشار کم سابقه بر دامداران و کشاورزان و حالا مردم عادی در بسیاری از مناطق شده و صدای اعتراض آنها را به سوءمدیریت منابع آب بلند کرده است.

Banner

توضیح ویدئو،  

Banner