Screen Shot 2022-02-24 at 10.33.33 AM

  • بامداد پنجشنبه ۵ اسفند،‌ ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه فرمان عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرد.
  • تنش بین روسیه و اوکراین به سال ۲۰۱۳ باز می‌گردد. دو کشور توافق صلح امضا کردند اما از دو ماه پیش روسیه بیش از ۱۵۰ هزار نیروی نظامی در مرز اوکراین مستقر کرده بود.
  • ایالات متحده از دو ماه پیش تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از درگیری نظامی را آغاز کرد اما بعد از اعلام پذیرش استقلال دو منطقه تحت کنترل جدایی طلبان در اوکراین توسط پوتین، وزیر خارجه آمریکا دیدار با همتای روس را لغو کرد.
  • در دهها شهر بزرگ دنیا تجمع‌هایی در حمایت از مردم اوکراین و محکومیت حمله روسیه روز پنجشنبه برگزار شد.

نت‌بلاکس: چندین سایت دولتی روسیه از حالت آنلاین خارج شده‌اند

نت‌بلاکس که قطعی اینترنت را پیگیری می‌کند تایید کرد که چندین سایت دولتی روسیه از جمله سایت‌های کرملین و دوما از حالت آنلاین خارج شده‌اند و این در حالی است که اوکراین خود هدف حملات سایبری قرار گرفته است.

همزمان، سفیر اوکراین در آمریکا روز پنجشنبه خواستار واکنش سخت‌تر جهانی به حمله روسیه به اوکراین شد.

اوکراین «کنترل سایت هسته ای چرنوبیل را از دست داده است»

به نوشته آسوشیتدپرس، یکی از مشاوران رئیس جمهوری اوکراین گفت این کشور کنترل سایت هسته ای چرنوبیل را از دست داده است؛ منطقه‌ای که نیروهای اوکراینی نبرد شدیدی را با سربازان روسی انجام دادند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین ساعاتی پیش‌تر گفته بود «نیروهای اشغالگر روس» می‌خواهند چرونوبیل را تصرف کنند و «مدافعان ما جان خود را می‌دهند تا فاجعه ۱۹۸۶ تکرار نشود.»

فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶در نیروگاه هسته‌ای به همین نام در اوکراین در زمان شوروی سابق روی داد و به لحاظ مقیاس، وسعت، و ماندگاری آلودگی رادیواکتیو در شمار بزرگترین حوادث مرتبط با انرژی هسته‌ای جهان قرار دارد.