تازه‌ترین آمار سازمان حقوق بشر ایران: ۲۳۴ نفر از جمله ۲۹ کودک کشته شدند

Screen Shot 2022-10-25 at 10.35.56 AM

سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ قرار دارد، روز سه‌شنبه اعلام کرد که آمار تایید شده کشته‌شدگان بر اساس بررسی‌های این سازمان به ۲۳۴ نفر رسیده و ۲۹ تن از این قربانیان کودک هستند.

این سازمان همچنین می‌گوید گزارش‌های بسیاری از «تلاش نهادهای امنیتی برای سرپوش گذاشتن بر روی قتل معترضان» به دستش رسیده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی درباره آمار کشته‌شدگان سکوت کرده‌اند.

در بیانیه سازمان حقوق بشر ایران آمده است که به گفته منابعش «مسئولان تا زمان اخذ تعهد از خانواده‌های کشته‌شدگان برای سکوت یا تایید گواهی‌های فوت دروغین منتسب به پزشکی قانونی، از تحویل اجساد کشته‌شدگان سر باز می‌زنند. در برخی موارد، جسد بدون اطلاع خانواده‌ها و در مکانی دورتر از محل زندگی آنان دفن شده است».

 • خبر فورینماینده پارلمان بریتانیا از دولت این کشور خواست فراخواندن سفیر خود از تهران را در نظر بگیرد

  باب بلکمن، نماینده محافظه‌کار در مجلس عوام بریتانیا، در طرح سئوالی از وزیر خارجه این کشور، پرسیده است که آیا مناسب نمی‌داند بریتانیا در اعتراض به سرکوب معترضان در ایران موضوع فراخواندن سفیر و بستن سفارت خود در ایران را درنظر بگیرد؟

  آقای بلکمن که نماینده حوزه هرو-ایست در لندن است، در سئوال فوری خود از وزارت خارجه بریتانیا، با یادآوری نحوه برخورد حکومت ایران با معترضان، گفته است: «ما باید این کشتارها و دستگیری‌های دسته جمعی را به شدیدترین وجه محکوم کنیم».

  وی از وزیر خارجه پرسیده است که «آیا در راستای محکومیت حکومت ایران، مناسب نیست که سفیر خود را از تهران فراخوانیم و حتی موضوع بستن سفارتخانه خود در ایران را در نظر بگیریم تا به حکومت ایران نشان دهیم که عملکرد آنان غیرقابل قبول است؟»

  آقای بلکمن در سخنان خود در مجلس عوام گفت که حکومت ایران او را تحریم کرده و از وزیر خارجه به خاطر مطلع کردن او از این موضوع قدردانی کرد.

  با ادامه تظاهرات اعتراضی در داخل و خارج ایران، شماری از ایرانیان خواستار آن شده‌اند که کشورهای دموکراتیک به نشانه اعتراض به نحوه برخورد جمهوری اسلامی با معترضان، روابط خود با تهران را قطع کنند یا سطح آن را کاهش دهند.

  اخیرا کارزاری به منظور درخواست از رهبران کشورهای عضو گروه ۷ برای فراخواندن سفیران آنان از تهران به راه افتاد و گفته شده است که طومار اینترنتی شامل این درخواست در مدتی کوتاه به امضای بیش از چهارصدهزار نفر رسید.