آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت تا زمانی که بشار اسد در سوریه قدرت را در کنترل دارد و شبه‌نظامیان وابسته به ایران و نیروهای این کشور در سوریه حضور دارند، «کنترل بلندی‌های جولان برای امنیت اسرائيل مهم است».

او در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه، ۲۰ بهمن، از شبکه سی‌ان‌ان پخش شد، تاکید کرد که بحث این که کنترل این بلندی‌ها توسط اسرائيل قانونی است، با بحث نیاز اسرائيل به کنترل این بلندی‌ها، دو موضوع جداگانه است.

دولت ترامپ روز پنجم فروردین امسال در مراسمی در کاخ سفید با حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را با امضای فرمانی به رسمیت شناخت.

آقای بلینکن از تایید صریح اقدام دولت ترامپ خودداری کرد و گفت اگر شرایط در آینده تغییر کند، دولت بایدن آن را بررسی می‌کند.

او همچنین با تاکید بر این که از نظر او و رئيس‌ جمهور آمریکا، اورشلیم پایتخت اسرائيل است و قصد ندارند که دوباره سفارت آمریکا را به تل‌آویو برگردانند، در عین حال گفت که موضع دولت بایدن حمایت از تشکیل کشور فلسطین است و از هر گونه مذاکره واقعی در این زمینه حمایت خواهد کرد.

دونالد ترامپ که در دوران ریاست جمهوری‌اش حمایت‌ گسترده‌ای از اسرائیل در زمینه‌های مختلف نشان داد، پاییز سال ۱۳۹۶ با تغییر سیاست ۷۰ ساله آمریکا، اورشلیم را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت شناخت و ساختمان سفارت آمریکا را نیز در اردیبهشت ۹۷ همزمان با هفتادمین سال تاسیس اسرائیل، به اورشلیم منتقل کرد