وزیر بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین، از بدتر شدن وضعیت کرونا در کشور در هفته آینده خبر داد، اما دوباره تاکید کرد که برگزاری مراسم «احیاء شب‌های قدر» با رعایت «پروتکل‌های بهداشتی» امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید نمکی روز پنج‌شنبه در جلسه ستاد کرونا در زنجان، میزان رعایت پروتکل‌ها و ضوابط در مراسم شب‌های قدر را منوط به «خردورزی مسئولان استانی» دانست.

وزیر بهداشت ایران روز دوشنبه ۲۳ فروردین در نامه‌ای به معاونت بهداشت نوشته بود که مراسم احیا می‌تواند «همچون سال گذشته در کلیه شهرها» اجرا شود.

او در حالی برگزاری مراسم «شب‌های احیاء» را در همه شهرهای ایران مجاز اعلام کرده بود که در اظهارات خود در همان روز گفته بود که «برگزاری مراسم عید فطر در بعضی از مناطق کشور در سال گذشته موجب شکل‌گیری موجی جدید در آن استان‌ها شد.»

در همین حال بر اساس تازه‌ترین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، در یک شبانه‌روز گذشته ۳۲۱ بیمار دیگر در کشور جان خود را بر اثر کرونا از دست دادند و بیش از ۲۵ هزار مبتلای جدید شناسایی شدند.

به این ترتیب شمار کل جان‌باختگان کرونا در کشور به ۶۵ هزار و ۶۸۰ نفر و آمار کل مبتلایان به دو میلیون و ۱۶۸ هزار و ۸۷۲ نفر رسید.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از ارائه آمار تفکیکی ابتلا به کرونا و مرگ ناشی از کرونا در کشور خودداری می‌کنند و درستی آمارهای آنها به ویژه در زمینه شمار قربانیان، از سوی منابع مستقل مورد تردید قرار دارد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت همچنین در حال حاضر ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی گزارش شده است.

بنا بر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تاکنون ۳۶۵ هزار و ۱۶۰ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۰۲ هزار و ۷۱۱ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

به این ترتیب مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در ایران به ۴۶۷ هزار و ۸۷۱ دوز رسیده است.

در ماه‌های گذشته بسیاری از کارشناسان، مسئولان و شهروندان از روند کُند تهیه واکسن کرونا و واکسیناسیون در کشور انتقاد کرده‌اند.