تاکید رهبر ایران بر همکاری با آژانس انرژی اتمی؛ خامنه‌ای: توافق اشکالی ندارد

5

علی خامنه‌ای روز یکشنبه با بیان این که «همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب مقررات پادمانی باید حفظ شود»، گفت: «توافق اشکالی ندارد اما زیرساخت‌های صنعت هسته‌ای نباید دست بخورد.»

رهبر ایران در جریان دیداری که با «جمعی از دانشمندان، متخصصان، کارشناسان و مسئولان صنعت هسته‌ای کشور» عنوان شده، خلاصه آن چه را که «چالش بیست‌ساله» هسته‌ای جمهوری اسلامی توصیف کرد، این گونه روایت کرد: «چه دولت‌هایی که طرف مذاکره‌ ما بودند، چه خود آژانس، وعده‌هایی دادند و به آن وعده‌ها عمل نکردند، بارها، وعده‌های غیرقابل تحقق، بی‌اعتمادی؛ پس بنابراین یکی از دستاوردهای این چالش بیست‌ساله هم همین است که ما فهمیدیم که به وعده‌های اینها، به حرف‌های اینها نمی‌شود اعتماد کرد. اینها دستاوردهای مهمی است.»

آقای خامنه‌ای سپس خطاب به مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کرد: «زیر بار خواسته‌های زورگویانه و ادعاهای خلاف واقع نروید.» او در عین حال، گفت: «ممکن است در یک زمینه‌هایی بخواهید توافق‌های بکنید، عیب ندارد، توافق کنید ولی زیرساخت‌ها‌ [هسته‌ای] دست نخورد، اینها خراب نشود.»

رهبر ایران افزود: «توصیه موکد من این است که ارتباط با آژانس را حفظ کنید. یعنی همکاری و تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای را حفظ کنید. البته در چارچوب مقررات پادمانی یعنی زیر بار بیشترش نروید و آن چه که را که طبق مقررات پادمانی باید انجام بدهید، انجام دهید.»

آقای خامنه‌ای سپس در زمینه همکاری با آژانس خواستار اجرا و رعایت قانون مصوب مجلس ایران با عنوان «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» شد که به تعبیر او «به نفع کشور و صنعت هسته‌ای» است. او خطاب به منتقدان این قانون گفت: «برخی تصور می‌کنند که این قانون ایجاد مشکل می‌کند، این طور نیست، این قانون خوبی است. چه در دسترسی‌ها، چه در اطلاعاتی که ارایه می‌کنید مطابق این قانون عمل کنید.»