روز یکشنبه در دیدار اورزولا فن در لاین، رئيس کمیسیون اروپا با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، این دو رهبر دو نهاد جهانی بر همکاری با یکدیگر در مقابله با چالش‌های مشترک و همچنین تهدیدهای هیبریدی تاکید کردند. در این دیدار که در لیتوانی برگزار شد آقای استولتنبرگ بار دیگر به روسیه به خاطر تحرکات نظامی این کشور در مرز با اوکراین هشدار داد.

اشاره دبیر کل ناتو به تجمع گسترده نیروهای نظامی روسی در مرزهای شرقی اوکراین است که در هفته‌های اخیر نگرانی‌های اروپایی و بین‌المللی را از نزدیک بودن یک حمله احتمالی از سوی مسکو برانگیخته است.

دیدار فن در لاین و استولتنبرگ پیش از نشست وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو که قرار است این هفته در لتونی برگزار شود انجام شد. در نشست آتی وزرای خارجه عضو ناتو و همچنین وزیر امور خارجه آمریکا حضور خواهند داشت. هر دو رهبر در این دیدار از بلاروس به علت طراحی و پیاده‌سازی بحران پناهجویان در مرز کشورهای عضو اتحادیه اروپا انتقاد کردند. فن در لاین و استولتنبرگ رفتارهای بلاروس را مصداقی از تهدیدهای هیبریدی خواندند که علیه اتحادیه اروپا به کار گرفته شده است.

تهدید هیبریدی یک چالش امنیتی به شمار می‌رود که ترکیبی از تهدیدات و اقدامات نظامی و همچنین تاکتیک‌های غیرنظامی است.

در نشست خبری مشترک، خانم فن‌در لاین با تاکید بر همکاری میان ناتو و اتحادیه اروپا افزود: «مسئله مهم در مقابل چنین تهدیداتی این است که اتحادیه و ناتو دست در دست هم در مقابل این چالش‌ها قرار گیرند.»

آقای استولتنبرگ هم در بخشی از صحبت‌های خود ضمن تایید این مسئله، اظهار داشت: «ما با یکدیگر بحث کردیم که چگونه می‌توانیم همکاری مشترک میان ناتو و اتحادیه اروپا را تقویت کنیم. از جمله می‌توان به انتشار بیانیه مشترک اشاره کرد. ما می‌دانیم که زمانی که با یکدیگر کار می‌کنیم قوی‌تر و ایمن‌تر هستیم.»

هیتاناس ناوسدا، رئيس جمهوری لیتوانی هم که در کنار این دو مقام بلندپایه حضور داشت به بحران مهاجرت اشاره کرد و اقدامات بلاروس را زمینه‌ساز شکل‌گیری این بحران دانست. او همچنین در ادامه افزود که اگر وضعیت امنیتی در مرزها بدتر شود کشورش استفاده از ماده ۴ ناتو را در نظر خواهد گرفت.

مطابق ماده ۴ پیمان ناتو هر عضو این پیمان در صورتی که احساس کند امنیت و استقلال آن کشور تحت تهدید قرار گرفته می‌تواند درخواست برگزاری جلسه اضطراری داشته باشد. لهستان هم پیشتر به بلاروس هشدار داده بود که استفاده از این ماده را مد نظر دارد.