وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای امور خارجه در جلسه بررسی صلاحیت خود در مجلس شورای اسلامی، بر تقویت «جبهه مقاومت» تاکید کرد و گفت که «با افتخار از جبهه مقاومت حمایت می‌کنیم».

حسین امیرعبداللهیان روز یکشنبه ۳۱ مرداد در ادامه گفت که «تقویت جبهه مقاومت در دستور کار دولت جدید خواهد بود».

او برنامه خود را «سیاست متوازن» اعلام کرد که بر اساس آن، اولویت‌های دولت ابراهیم رئیسی «سیاست همسایه‌محور و سیاست آسیامحور» خواهد بود.

آقای عبداللهیان افزود: «ما در غرب آسیا به‌دنبال نهادینه‌سازی دستاوردهای میدانی مقاومت هستیم و در شرق آسیا به‌دنبال استفاده از ظرفیت قدرت‌های نوظهور اقتصادی و تعامل حداکثری برای رشد و ارتقای اقتصادی و تجارت بین‌الملل و معیشت مردم‌مان هستیم».

اظهارات وی درباره نهادینه‌سازی دستاوردهای میدانی «مقاومت» مربوط به منطقه خاورمیانه می‌شود که به شدت مورد انتقاد غرب و کشورهای عرب منطقه است. این کشورها می‌گویند ایران با ایجاد و حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه، منطقه را به بی‌ثباتی کشانده است.

از طرفی اظهارات وزیر پیشنهادی برای امور خارجه درباره «سیاست شرق‌محور» در حالی است که طی ماه‌های گذشته بسیاری از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله محمدجواد ظریف وزیر خارجه، گفته بودند که چین نیز پشت ایران را در تحریم‌های آمریکا خالی کرده است.

آقای ظریف گفته بود: «ایران کشور متفقی در جهان ندارد».

امیرعبدالهیان در ادامه گفته است «وزارت خارجه را به برجام گره نخواهیم زد و تلاش خود را برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها به‌موازات تلاش برای لغو تحریم‌ها به‌کار خواهیم بست».