وزارت دفاع تایوان می‌گوید ۲۸ هواپیمای نظامی چین، دیروز سه‌شنبه ۱۵ ژوئن، وارد منطقه پدافند هوایی این کشور شدند.

این اقدام به عنوان بزرگترین عملیات چین در این منطقه گزارش شده است.

جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای ازجمله این هواپیماها بودند که وارد منطقه موسوم به منطقه شناسایی پدافند هوایی شدند.

این عملیات درست پس از آن صورت گرفت که رهبران ناتو درمورد چالش نظامی چین هشدار دادند.

در حالی که تایوان خود را یک کشور مستقل می‌داند، دولت چین این جزیره را به عنوان استانی از چین تلقی می‌کند.

به گفته دولت تایوان، عملیات چین شامل ۱۴ جنگنده جی-۱۶، شش جنگنده جی-۱۱، چهار بمب‌افکن اچ-۶ با توانایی حمل کلاهک هسته‌ای، و همچنین هواپیماهای ضد زیردریایی و جنگ الکترونیکی و سیستم‌های کنترل و هشدار زودهنگام (آواکس) بود.

منطقه شناسایی پدافند هوایی، منطقه‌ای خارج از قلمرو یک کشور و حریم هوایی ملی آن است، اما هواپیماهای خارجی به دلیل امنیت ملی، شناسایی می‌شوند و تحت نظر و کنترل قرار می‌گیرند. این مناطق توسط هر کشور به عنوان شناسایی پدافند هوایی‌اش تعریف می‌شوند، ولی از لحاظ فنی همچنان حریم هوایی بین‌المللی محسوب می‌شوند.

هواپیمای چین در نزدیکی جزایر پراتاس تحت کنترل تایوان و همچنین در اطراف بخش جنوبی خود تایوان پرواز کردند.

در ماه‌های اخیر، چین بطور منظم پروازهایی را بر روی آب‌های بین بخش جنوبی تایوان و جزایر پراتاس انجام داده است.

در ۲۴ ژانویه، در یک عملیات مشابه، ۱۵ هواپیمای چین وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی تایوان شدند؛ و ، به گفته تایوان ،در عملیات ۱۲ آوریل۲۴ هواپیما در چنین اقدامی شرکت کردند.

عملیات دیروز یک روز پس از آن صورت گرفت که رهبران ناتو در اجلاس سران در بروکسل درمورد تهدید نظامی چین هشدار دادند و رفتارهای این کشور را “چالشی سیستماتیک” خواندند.

رهبران ناتو گفتند که چین به سرعت در حال گسترش زرادخانه هسته‌ای خود بوده، درمورد نوسازی نظامی‌اش “غیرشفاف” عمل کرده، و با روسیه همکاری نظامی داشته است.

آخرهفته گذشته، در اجلاس رهبران گروه۷ (متشکل از هفت کشور صنعتی جهان)، این رهبران از چین خواستند “به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی احترام بگذارد”، آنها بویژه به موارد نقض حقوق مسلمانان اویغور و سرکوب فعالان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ اشاره کردند.

چین هر دو بیانیه رهبران ناتو و رهبران جی-۷ را به شدت مورد انتقاد قرار داد و رد کرد.

چین و تایوان در یک نگاه

– چین و تایوان، از زمان پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹، دو دولت جداگانه داشته‌اند. پکن مدتهاست که سعی در محدود کردن فعالیتهای بین‌المللی تایوان دارد و هر دو برای نفوذ در منطقه اقیانوس آرام رقابت می‌کنند.

– تنش‌ها بین دو کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته و دولت چین امکان استفاده از زور برای پس گرفتن این جزیره را رد نکرده است.

– اگرچه تایوان به طور رسمی فقط توسط شمار اندکی از کشورها به رسمیت شناخته شده است، اما دولت منتخب دموکراتیک این کشور با بسیاری از کشورهای جهان ارتباط تجاری و غیررسمی قوی دارد.

– ایالات متحده آمریکا، مانند اکثر کشورها، هیچ ارتباط رسمی دیپلماتیک با تایوان ندارد، اما یکی از قوانین آمریکا این کشور را ملزم می‌کند که برای تایوان امکانات دفاع از خود را فراهم کند.