وزارت بهداشت ایران شناسایی یک مورد ابتلای قطعی به سویه اومیکرون کرونا را در ایران تایید کرد. همزمان دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خواستار بازگشت محدودیت‌های کرونایی شد و توصیه کرد قرنطینه‌ها دوباره برای حداقل چهار هفته بازگردانده شود.

محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد اولین مورد ابتلا به اومیکرون، سویه جدید ویروس کرونا، تشخیص قطعی داده شده است. او در مصاحبه با شبکه خبر تلویزیون ایران گفت “مورد شناسایی شده، هموطنی است که به تازگی از یکی از کشورهای همسایه به کشور بازگشته است.”

این مقام وزارت بهداشت همچنین تایید کرد که چند فرد دیگر نیز مشکوک به ابتلا به اومیکرون هستند که تمامی آنها “تحت مراقبت قرار دارند”.

کمال حیدری معاون بهداشت در توضیح بیشتر گفت که “فرد شناسایی شده مبتلا امیکرون میانسالی بود که از امارات وارد ایران شده بود و ساکن تهران است. پس از شناسایی او اقدامات لازم برای قرنطینه فرد و اطرافیانش انجام شد”.

سازمان بهداشت جهانی، اومیکرون را به عنوان “سویه نگران‌کننده” طبقه‌بندی کرده و این باور وجود دارد جهشی که این‌بار در ویروس کرونا رخ داده موجب شده تا انتقال آن بسیار سریع‌تر از نسخه‌های قبلی باشد.

امروز مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد ستاد کرونا با حضور بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت جلسه اضطراری تشکیل داده است.

در عین روابط عمومی وزارت بهداشت ایراناز بحث بر سر تدوین پروتکل‌های جدید بهداشتی خبر داده است. او گفت اعضای جلسه ستاد کرونا به ضرورت استفاده از ماسک، تزریق واکسن بویژه دریافت دز سوم واکسن اعلام شده و رعایت پروتکل های بهداشتی تاکید کردند.

کمیته علمی کرونا: قرنطینه و محدودیت‌ها را بازگردانید

مقامات می‌گویند ناقل اومیکرون از یک کشور همسایه وارد ایران شده است

منبع تصویر، IRIB

توضیح تصویر، مقامات می‌گویند فرد مبتلا به اومیکرون از یک کشور همسایه وارد ایران شده است

در خبری دیگر حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خواستار بازگشت محدودیت‌ها و قرنطینه شد و گفت “توصیه ما این است که قرنطینه‌ها را دوباره و حداقل برای چهار هفته بازگردانیم”.

او هشدار داد باتوجه زمان شیوع تندی که ویروس دارد، “احتمال دارد که احتمالا طی سه تا چهار هفته آینده شاهد پیک امیکرون” باشیم.

“بحث جدی است و اگر این اقدامات را انجام ندهیم، احتمالا طی سه تا چهار هفته آینده شاهد پیک امیکرون در کشورمان خواهیم بود”.

او با ارائه دو راهکار پیشنهادی گفت “نکاتی که روی آن تاکید داریم یکی رعایت پروتکل‌های بهداشتی با همان جدیت قبل است و همان اقداماتی که در پیک‌ها داشتیم، باید با همان جدیت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم. دوم اینکه محدودیت‌ها و قرنطینه‌هایی که وجود داشت، مجددا انجام دهیم”.

او گفت “باتوجه به اینکه بیش از ۸۹ کشور دنیا اعلام اُمیکرون را داشتند و سازمان جهانی بهداشت هم این موضوع را اعلام کرد، ما هم باید نکاتی را مدنظر قرار دهیم”.

او همچنین شهروندان را دعوت کرد تا کسانی‌ که دز اول واکسن را تزریق کردند، حتما برای تزریق دز دوم مراجعه کنند، کسانیکه دو دز را تزریق کردند، ، دز بوستر(تقویتی) را تزریق کنند.