به دنبال انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، حسن روحانی علی ربیعی را به جای حسام‌الدین آشنا به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرده است.

سایت دولت ایران نوشته که آقای آشنا بعد از افشای فایل صوتی “استعفا” کرده است.

همزمان مقام آگاه هم به خبرگزاری ایسنا گفته که قوه قضاییه “۱۵ نفر” را در ارتباط با انتشار فایل “ممنوع الخروج” کرده است. خبرگزاری صدا و سیما این تعداد را “۲۰” نفر اعلام کرده است.

افشای این فایل سه ساعته واکنش‌های بسیار گسترده‌ای در داخل و خارج ایران داشته است.

بعد از انتشار فایل مصاحبه که گفته می‌شود زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری ایران ضبط شده، فشارها بر دولت حسن روحانی افزایش یافته است. شماری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی آقای آشنا را مسئول “درز” فایل صوتی به بیرون معرفی کرده‌اند.

آقای آشنا چند دقیقه بعد از اعلام رسمی خبر جایگزینی او با علی ربیعی، در توییترش شعری از حافظ، شاعر ایرانی، منتشر کرد.

توییت‌های آقای آشنا در چند سال گذشته بارها باعث واکنش شده از جمله توییت‌های کنایه‌آمیز او در نقد مخالفان دولت.

دوم آذرماه پارسال آقای آشنا به گفته خودش به خاطر دو توییت درباره ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه و محاکمه معاون رئیس سابق قوه قضائیه ایران محاکمه و مجرم شناخته شد.

دولت چه گفته است؟

در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت نوشته شده است: “در پی اتفاقات اخیر در خصوص سرقت یک فایل صوتی و استعفای دکتر حسام‌الدین آشنا به دلیل این موضوع، رئیس جمهور طی حکمی دکتر علی ربیعی را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.”

در متن انتصاب علی ربیعی هیچ اشاره‌ای به نام آقای آشنا نشده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دیروز در جلسه هیات دولت تاکید کرد که وزارت اطلاعات ایران مسئول رسیدگی به این موضوع و پیدا کردن مسببان “سرقت” فایل است.

آقای روحانی با اشاره به تلاش برای ایجاد اختلاف داخلی گفته بود هدف از سرقت فایل این بوده که با ایجاد اختلاف داخلی نگذارند تحریم‌ها برداشته شود: “کسانی که ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند این نوار را منتشر کردند”.

در سراسر مصاحبه سه ساعته آقای ظریف چند بار تاکید کرد که در جمهوری اسلامی ایران، میدان [سپاه و عملیات‌های نظامی آن] بر دیپلماسی اولویت دارد. وزیر امور خارجه ایران در این فایل به پشت پرده بسیاری از وقایع مرتبط با سیاست خارجی ایران و نقش قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه می‌پردازد و از اینکه دیپلماسی در ایران هزینه میدان جنگ شده، انتقاد می‌کند.

آقای آشنا در سمت راست به همراه محمدجواد ظریف و حسن روحانی در راه نیویورک
آقای آشنا در سمت راست به همراه محمدجواد ظریف و حسن روحانی در راه نیویورک

وزیر خارجه ایران کجاست؟

محمدجواد ظریف از زمان انتشار مصاحبه مشغول سفر منطقه‌ای خود در کشورهای عربی بوده است. او بعد از سفر به قطر، عمان و عراق امروز به کویت می‌رود.

منوچهر متکی، وزیر خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد که چند بار در فایل صوتی ظریف به نام او اشاره می‎‌شود، در شبکه اجتماعی کلاب هاوس از محمدجواد ظریف برای گفته‌هایش درباره قاسم سلیمانی انتقاد کرده و خواهان استعفای او شده است.

دادسرای تهران از تشکیل پرونده قضایی در ارتباط با “فایل صوتی طبقه‌بندی شده از وزیر امور خارجه” ایران خبر داده و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم از محمد جواد ظریف خواسته برای بررسی این مصاحبه خبرساز به این کمیسیون برود.

آشنا کیست؟

آقای آشنا در ١٦‌سالگی عضو سپاه پاسداران شهرکرد شد ویک ‌سال بعد به‌عنوان نویسنده برنامه‌های رادیویی در صداوسیمای اهواز استخدام شد. مدتی بعد به قم رفت تا طلبه شود. همانجا با دختر ربانعلی دری‌نجف‌آبادی آشنا شد و در ٢٣سالگی ازدواج کرد

وی سپس به دانشگاه امام صادق رفت، در رشته فرهنگ و ارتباطات دکترا گرفت و عبا و عمامه‌اش را کنار گذاشت.

سال ۱۳۷۴، در زمان وزارت دری نجف‌آبادی، معاون ویژه وزارت اطلاعات شد. این معاونت در واقع صندوق‌خانه یا محرم‌خانه نظام خوانده می‌شود. از زمان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ حضور فعالی در شبکه‌های اجتماعی داشت و به شهرت رسید. اما در بسیاری موارد مجبور شده مطالبش را تصحیح یا پاک کند. در انتخابات ۱۳۹۴ از سوی منتقدانش “رئیس کمیته جنگ روانی ستاد انتخاباتی حسن روحانی” نامیده شد.

در نخستین کابینه حسن روحانی “مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور” و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک دولت شد. سال ۱۳۹۶ عکس بوسیدن دست آیت‌الله احمد جنتی از سوی حسام‌الدین آشنا در رسانه‌های داخل ایران خبرساز شد.

همان سال ۱۳۹۶ ویدئویی از او در نمایشگاهی با عنوان پیچک انحراف که علیه آیت‌الله حسینعلی منتظری برگزار شده بود، منتشر شد. در واکنش، آقای آشنا نقل قولی از حسن روحانی بازنشر کرد مبنی بر اینکه حاضر است “برای برخی امور ده‌ها بار ” دست رهبر ایران را را ببوسد. سپس چنین ویرایش کرد: “می‌توان حرمت استادان را نگه داشت ولی از مواضع خود کوتاه نیامد.”

هنگامی که فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف درز کرد، انگشت اتهامات به سوی آقای آشنا نشانه رفت. چند بار در مصاحبه به مسئولیت آشنا در جمع‌آوری تاریخ شفاهی دولت اشاره شده بود.