دیدار آقای گروسی و آقای صالحی در تهران. این دومین سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در یک سال گذشته به ایران است

همزمان با دیدار رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، شماری از معترضان مذاکره هسته‌ای بیرون ساختمان سازمان انرژی اتمی در امیرآباد تهران تجمع کردند.

آقای گروسی که دیروز وارد تهران شد امروز در حال دیدار با مقامات ایران است و قرار است با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم دیدار داشته باشد.

آقای ظریف پیش از این دیدار در مصاحبه‌ای با پرس تی‌وی تلویزیون برون‌مرزی جمهوری اسلامی ایران، از احتمال مذاکره با آمریکا سخن گفته و در عین حال تاکید کرده که این مذاکره شامل تغییر در توافق هسته‌ای نخواهد بود.

او از آمادگی ایران برای از سرگیری مذاکرات سخن گفت اما به گفته او “زمانی که همه امضا کنندگان برجام به تعهداتشان عمل کنند.”

مهلت ایران به آمریکا برای لغو تحریم‌ها امروز تمام شد و طبق اعلام مقامات در تهران، ایران از روز پنجم اسفند تهران پروتکل الحاقی و بازرسی سرزده بازرسان آژانس انرژی اتمی از مراکز هسته‌ای را متوقف خواهد کرد.

رافائل گروسی برای مذاکره درباره این موضوع به ایران رفته است.

همزمان امروز معترضانی که خود را از “گروه‌های بسیج دانشجویی” می‌نامند، بیرون ساختمان سازمان انرژی اتمی شعار می‌دانند “بازرسان جاسوس اخراج باید گردند.”

معترضان نگران توافق احتمالی دولت و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ادامه نظارت‌ها هستند.

توییتر فارسی رهبر ایران اظهارات چند روز پیش او را بازنشر کرده که گفته بود: “ما در برجام حرف و وعده خوب، خیلی شنیده‌ایم که در عمل آن حرفها و وعده‌ها نقض شده و ضدش عمل شده. حرف و وعده فایده ندارد. این دفعه #فقط_عمل! این دفعه جمهوری اسلامی قانع نخواهد شد و مثل گذشته نخواهد بود.”

امروز شماری از نمایندگان مجلس هم که تعداد آنها به گزارش فارس بیش از ۲۲۰ نفر اعلام شده، در بیانیه‌ای گفته‌اند دولت حق عقب انداختن اجرای قانون لغو تحریم‌ها را ندارد.

تعدادی از معترضان که بیرون ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران تجمع کرده بودند
تعدادی از معترضان که بیرون ساختمان سازمان انرژی اتمی ایران تجمع کرده بودند

ظریف: ضرب الاجل مجلس موضوعی داخلی است

وزیر خارجه ایران درباره فرجه مجلس برای پنجم اسفند گفته که این موضوع “یک ضرب الاجل برای جهان نیست و یک اولتیماتوم نیست. این یک موضوع داخلی بین مجلس و دولت است.”

او درباره سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدارش با او اضافه کرد: ما با آقای گروسی درباره همه مسائل مهم مذاکره می‌کنیم و اجازه نخواهیم داد که فیلم‌های دوربین‌هایی را که در مراکز [هسته‌ای] ما نصب هست، دریافت کنند.

وزیر خارجه ایران گفته که درباره مسائل فنی با رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صحبت خواهد کرد.

درباره پیشنهاد اتحادیه اروپا برای میانجیگری مذاکرات ایران و آمریکا در قالب نشست گروه پنج به علاوه یک، آقای ظریف احتمال برگزاری مذاکره را رد نکرد و گفت “مذاکرات احتمالی شامل هیچ تغییری در توافق هسته‌ای نخواهد بود.”

وزیر خارجه ایران با تکرار موضع “قطعی” آیت‌الله خامنه‌ای برای برداشته شدن همه تحریم‌ها پیش از هرگونه مذاکره، اضافه کرد که “آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم‌ها به توافق هسته‌ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است.”

او همچنین خواستار “پرداخت خسارت” از طرف آمریکا شده و گفته بعد از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، خسارت یک تریلیون دلاری ایران بخش اصلی مذاکرات خواهد بود.

پیش از آقای ظریف عباس عراقچی، مشاور او هم در مصاحبه‌ای از احتمال مذاکره با آمریکا خبر داده بود.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران درباره پیشنهاد جلسه کشورهای اروپایی و آمریکا با ایران گفته که “در حال بررسی پیشنهاد بورل هستیم و بعد از بررسی نظر خود را اعلام می‌کنیم.”

اشاره آقای عراقچی به پیشنهاد جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اروپا برای برگزاری نشست مشترک کشورهای اروپایی طرف برجام و آمریکا و ایران درباره توافق جامع اقدام مشترک است.

آمریکا اعلام کرده حاضر است دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در یک نشست با ایران را برای یافتن راه حلی دیپلماتیک درباره برجام بپذیرد