اعتراضات به بی‌ آبی و سوءمدیریت در خوزستان به شهر ایذه این استان رسیده است. هم زمان نرگس محمدی و تعدادی از فعالان مدنی در پی برگزاری تجمعی اعتراضی در حمایت از معترضان خوزستانی، در تهران بازداشت شدند.

ویدیوهای کاربران محلی شبکه های اجتماعی نشان می دهد که معترضان در ایذه واقع در شرق خوزستان، در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کرده و شعار «مرگ بر خامنه ای» سر داده اند.

تصاویر نشان می دهد که ماموران امنیتی برای متفرق کردن مردم از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

پایان پست Instagram, 1

از طرف دیگر، تقی رحمانی همسر نرگس محمدی، می گوید که خانم محمدی به همراه شمار دیگری از فعالان مدنی و کارگری امروز در تهران بازداشت شدند.

روز سه شنبه نرگس محمدی در یک ویدیو گفت که او و حدود ۳۰ نفر از فعالان، روزنامه‌نگاران و زندانیان سابق سیاسی و مادران داغدار روبروی وزارت دفاع تجمعی اعتراضی در حمایت از مردم خوزستان برگزار کرده بودند که با برخورد خشن ماموران امنیتی روبرو شدند.

پایان پست Instagram, 2

پس از انتشار این ویدیو، تقی رحمانی اعلام کرد که نرگس محمدی به همراه جمعی از فعالان مدنی و کارگری از جمله جعفر عظیم‌زاده، آرش کیخسروی، حمید آصفی، پوران ناظمی و روح‌الله مردانی دستگیر شدند.

در ظرف چند روز اخیر مردم شهرهای اهواز، سوسنگرد، دزفول، شوش، کرخه، شادگان و دیگر در خیابان ها تظاهرات کرده اند. در اهواز جمع کثیری از معترضان نیز در خیابان‌ها فریاد “بالروح، بالدم، نفدیک یا اهواز” سر داده بودند، شعاری که به معنای”خون و جانم فدای تو اهواز” است.

واکنش ها

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، در پیامی ضمن اعلام همبستگی با معترضان به کم‌آبی در خوزستان، از برخوردها و روش‌های امنیتی حکومت برای مقابله با اعتراضات انتقاد کرده است. همزمان محمد خاتمی نیز از جان باختن چند تن از شهروندان در اعتراضات اخیر انتقاد کرده است.

در پنجمین شب اعتراضات به بی‌آبی و سوء مدیریت در خوزستان، تظاهرات مردم شهرهای اهواز، سوسنگرد، دزفول، شوش، کرخه، شادگان و دیگر نقاط استان دامه داشته است. ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی از پنجمین شب ناآرامی‌های خوزستان منتشر شده است، درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی در اهواز را نشان می‌دهد.

در تازه‌ترین واکنش به اعتراضات، محمود احمدی‌نژاد با اشاره به نقش یک”باند فاسد امنیتی” گفت “مردم خوزستان به حق صدایشان را بلند کرده‌اند. اما متاسفانه در کشور ما تحت تاثیر باند فاسد امنیتی با هر نوع مطالبه مردم و هر اعتراض مسالمت‌آمیز مردم برخورد می‌شود”.

به گفته‌ آقای احمدی‌نژاد پس با هر موج اعتراضی در این کشور “بلافاصله آن باند امنیتی وارد می شود و دو کار انجام می‌دهد؛ اول اینکه به خشونت می کشد، درگیری ایجاد می کند، آتش می‌زند، تیراندازی می کند و بهانه سرکوب مردم را فراهم می کند. دوم اینکه خواسته به حق مردم را به بیگانگان و گروه‌های ضد انقلاب یا وابسته به بیگانه منتسب می‌کند و باز هم بهانه سرکوب را می دهد و راه اعتراض مسالمت آمیز را بر مردم می بندد”.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در پیامی در صفحه تویتترش نوشته است: “امروز خطابم به بدنه نیروهای نظامی و انتظامی رسمی کشور است: من خود یونیفورم نظامی پوشیده‌ام و به عنوان خلبان جت‌های جنگنده، آماده دفاع از خاک‌ ایران در مقابل دشمن متجاوز بوده‌ام. اکنون، وظیفه ملی و انسانی شما به عنوان سربازان ایران، دفاع و محافظت از مردم‌تان است.”

اما نگاهی به روزنامه‌های امروز صبح تهران نشان می‌دهد خبری از اعتراضات خوزستان نیست و اگر هست انتقاد از خشکسالی و کم‌آبی است.

شاید تندترین تیتر مربوط به آرمان ملی باشد. “دلاوران دیروز فقط امروز آب می خواهند فقط همین.

مطلب اصلی صفحه اول روزنامه شرق اما و اگرهای حمایت حزب توده از مصدق است.

استان خوزستان که زمانی بستر تنها رود قابل کشتی‌رانی ایران بوده است سال‌هاست با مشکل بی‌آبی و کم‌آبی روبروست. بحرانی که بابی‌توجهی مسئولان، سیاست‌گذاری‌های غلط و تغییرات اقلیمی زمین شدت یافته است.

برخی مقام‌های محلی می‌گویند انتقال آب از سرشاخه‌های رود کارون یا سد سازی‌های غلط از عوامل بی‌آبی هستند.

خبرگزاری هرانا به نقل از منابع محلی خبر داده که تا کنون هویت ۱۸ تن از بازداشت شدگان احراز شده است.

اطلاعات ضد و نقیض زیادی درباره تعداد کشته‌شدگان و بازداشتیان اعتراضات منتشر شده اما تا به حال کشته شدن دست کم دو نفر از معترضان خوزستان تایید شده است. نام این دو قاسم خضیری و مصطفی نعیماوی عنوان شده است.