شماری از هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، روز شنبه ۲۷ شهریور در حمایت از بازداشت‌شدگان حمله ششم ژانویه به ساختمان کنگره، در مقابل این ساختمان در واشینگتن تجمع اعتراضی برگزار کردند.

برگزارکنندگان تجمع موسوم به «عدالت برای ششم ژانویه» که پیش‌بینی کرده بودند چند صد نفر در تظاهرات روز شنبه حضور یابند، بر «مسالمت‌آمیز» بودن این تجمع تاکید کردند.

با این حال، حضور سنگین نیروهای امنیتی و ماموران گشتی در اطراف ساختمان کنگره مشهود بود. شمار تجمع‌کنندگان در مقایسه با ماموران پلیس بسیار اندک گزارش شده است.

یک مقام ارشد پلیس نیز روز جمعه به خبرنگاران گفته بود که به دلیل تهدیدها و احتمال وقوع درگیری در تظاهرات روز شنبه، نیروهای پلیس در محوطه حضور گسترده خواهند داشت تا اجازه ندهند این تجمع به خشونت کشیده شود.

پلیس آمریکا تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان کنگره را پس از واقعه ششم ژانویه افزایش داده، از جمله نصب دوربین‌های نظارتی و حصار سیاه‌رنگی به ارتفاع حدودا دو و نیم متر که بار دیگر برپا شده است.

بیش از ۶۰۰ تن به مشارکت در خشونت‌های ششم ژانویه (۱۷ دی ۹۹) متهم شده‌اند.

دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر گذشته مقابل جو بایدن، رقیب دمکرات خود شکست خورد اما نتیجه انتخابات را نپذیرفت و مدعی تقلب در انتخابات شد.

آقای ترامپ و هوادارانش از ماه‌ها پیش در مورد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته، ادعاهایی را بدون ارائه مدرک منتشر کرده بودند. این کارزار تبلیغاتی یکی از عوامل اصلی تجمع هواداران او در شهر واشینگتن بود که به یورش شماری از آن‌ها به ساختمان کنگره همزمان با بررسی و تصویب نتایج آرا انتخابات ریاست‌جمهوری منجر شد.

آن حمله به کشته شدن یک مامور پلیس و چهار نفر دیگر منجر شد و استیضاح دوم دونالد ترامپ در کنگره را رقم زد. با این حال، سنای آمریکا چند هفته بعد او را از اتهام «تحریک به شورش» تبرئه کرد.