دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا (اوفک) با هدف قرار دادن دو سازمان تحت امر رهبر جمهوری اسلامی، روسا و مجموعه‌های ‘ستاد اجرایی فرمان امام’ و ‘آستان قدس رضوی’ را تحریم کرده است.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا می‌گوید: “این نهادها به مقام‌های ارشد ایران قدرت می‌دهند که سیستم فاسدی را بر بخشی عظیمی از اقتصاد ایران حاکم کنند.”

از جمله افرادی که در اطلاعیه جدید وزارت دارایی آمریکا از آنان نام برده شده، احمد مروی، تولیت “آستان قدس رضوی” و همچنین محمد مخبر، رئیس “ستاد اجرایی فرمان امام” است که به فهرست تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند.

به گفته وزارت دارایی آمریکا ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس آن به همراه نهادهای وابسته که مورد تحریم قرار گرفته‌اند بخش‌های مهمی از اقتصاد ایران نظیر انرژی، مخابرات و خدمات مالی را در دست دارند.

این نهاد مستقیما توسط رهبر ایران اداره می‌شود. آمریکا پیشتر دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و افراد مرتبط با او را تحریم کرده بود.

خامنه ای

وزارت دارایی آمریکا می‌گوید این نهاد بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های خود را از طریق گروه توسعه اقتصادی “تدبیر” یکی از هلدینگهای بزرگ ستاد اجرایی فرمان امام انجام می‌دهد.

به بعضی از زیر مجموعه‌های گروه تدبیر یعنی شرکت محصولات پتروشیمی قائد بصیر، شرکت مهندسی نیروی ری و شرکت توزیع برق آبادان هم اشاره شده است که در این تحریم‌ها گنجانده شده‌اند.

وزارت دارایی آمریکا همچنین شرکت “گسترش الکترونیک مبین” یکی از زیر مجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام را هم تحریم کرده است؛ شرکت دانش‌بنیان “برکت” هم که از زیرمجموعه‌های این ستاد است که در تحریم‌ها قرار گرفته است.

این شرکت در حال ساخت واکسن ایرانی کرونا است.

وزارت دارایی آمریکا در تحریم‌هایی که اعلام کرده به بعضی موسسات زیرمجموعه آستان قدس رضوی اشاره کرده و آنها را مشمول این تحریم‌ها کرده است؛ شرکتهایی نظیر کمباین‌سازی ایران، موسسه حسابرسی مفید راهبر، مسکن و عمران قدس رضوی، شرکت معادن قدس رضوی، شرکت کاشی سنتی قدس و شرکت کارگزاری بورس اوراق بهادار رضوی.

وزارت دارایی آمریکا گفته است در نتیجه اقدامات اخیر، دارایی و منافع افراد اضافه شده به فهرست تحریم‌های جدید در صورتی که در آمریکاست یا در اختیار آمریکاست باید به دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا گزارش شوند و اگر کسانی با آنها وارد معامله شوند ممکن است خود را در معرض تحریم قرار دهند.

ایران امیدوار است با کنار رفتن دونالد ترامپ از قدرت، تحریم‌ها هم برداشته شوند.