در ایران روزنامه‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب نزدیک به دولت تیترهایشان از مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری آمریکا بیشتر تاکید بر رفتن دونالد ترامپ و آغاز دوره‌ای‌ تازه در جهان بوده است؛ در مقابل روزنامه‌های محافظه‌کار و منتقد دولت یا این موضوع را در حد یک تیتر بسیار کوچک دیده‌اند یا بر امنیتی بودن مراسم و “وحشت” حاکم بر پایتخت آمریکا تاکید کرده‌اند.

کیهان

روزنامه‌های اصولگرا، منتقد دولت و نزدیک به نهادهای امنیتی به طور عمده فضای حاکم بر پایتخت آمریکا در روز تحلیف و عباراتی مانند “ترس”، “وحشت” و غرق شدن آمریکا را جذاب‌تر از تیترهایی دیده‌اند که مستقیم به مراسم تحلیف و روی کار آمدن آقای بایدن مربوط است.

روزنامه کیهان در راس آنها تصویر خیابان‌های واشنگتن را به جای عکس بایدن یا ترامپ در صفحه اول گذاشته و تیترش این است: “تحلیف بایدن در شهر متروکه با زور اسلحه”.

تیتر اول این روزنامه طعنه به رئیس جمهور ایران است: ۱۵۰۰ تحریم به کشور تحمیل شده؛ روحانی: برجام سرحال‌تر از دیروز است!

یادداشت جعفر بلوری در روزنامه کیهان در تیترش خلاصه شده که نوشته “در به همان پاشنه می‌چرخد” و توضیح داده: “اکنون که در حال مطالعه این یادداشت هستید- اگر اتفاق خاصی نیفتاده باشد- انتقال قدرت از ترامپ به بایدن صورت گرفته و عده‌ای در کشور ما، به اندازه جو بایدن خوشحالند، شاید حتی، خوشحال‌تر از بایدن!”

روزنامه جوان

روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران در تیتر اول به این اشاره کرده که “بایدن هم برجام ترامپی می‌خواهد” و دوره “تحریم هوشمند” برای ایران فرا رسیده است.

غلامرضا صادقیان، سردبیر روزنامه، در سرمقاله به حسن روحانی در روزهای پایانی دولتش هشدار داده که مراقب باشد چون “دولت تحریم‌ساز و جنگ‌آفرین بایدن” سر کار آمده و اگر به گفته آقای صادقیان، حسن روحانی “واقع‌بین نباشد” خسارتی “روی خسارت‌های گذشته” خواهد گذاشت.

این روزنامه می‌گوید که تیم سیاست خارجی آقای بایدن “جنگ‌طلب” هستند.

سرمقاله‌نویس روزنامه جوان به این نتیجه رسیده که “ظاهر امر آن است که چنین نگاهی در دولت وجود ندارد” و آقای روحانی به گفته او “نمی‌تواند دریابد که یک دولت طرفدار جنگ‌های بی‌حاصل و تحریم‌های هوشمند در آمریکا به سرکار آمده است.”

وطن امروز

وطن امروز آمریکا را به شکل کشتی در حال غرق شدن تایتانیک دیده که هیچ راه نجاتی ندارد و تیتر زده: “پایان دولت نکبت‌بار ترامپ، آغاز دولت درمانده بایدن”.

روزنامه جمهوری اسلامی گرچه فقط یه تیتر کوچک در ستون سمت چپ خود را به مراسم تحلیف اختصاص داده اما مطالب اصلی او مرتبط با این موضوع است از جمله سخنان حسن روحانی که خطاب به بایدن گفته “ساکنان جدید کاخ سفید اشتباهات دولت قبلی را جبران کنند.”

این روزنامه که رویکرد همدلانه‌ای با دولت حسن روحانی دارد در یادداشت سیاسی هفته که روزهای پنج‌شنبه منتشر می‌کند بر خلاف کیهان و وطن امروز که نوشته‌اند قرار نیست هیچ تغییری در راه باشد، سیاست ترامپ مخصوصا در روزهای آخر و ماجرای حمله به کنگره را در تضاد با منافع آمریکا توصیف کرده و با تردید پرسیده “با پایان یافتن حضور دونالد ترامپ باید دید که آیا آمریکایی‌ها از خسارت بسیار عظیمی که ترامپ برای آنها به بار آورد عبرت گرفته‌اند و سردمداران در سیاست‌های خود تجدیدنظر خواهند کرد؟!”

خط

تیترهای چند روزنامه محافظه‌کار و میانه‌روی دیگر

  • جام جم: ترس و تحلیف
  • رسالت: تحلیف در پادگان کاخ سفید
  • قدس: تحلیف و تفرقه (تیتر بسیار کوچک در وسط صفحه اول)
  • اطلاعات: پایان ترامپ تیتر بسیار کوچک در گوشه چپ)
  • خراسان (مستقل): خروج در انزوا، تحلیف در وحشت
خط
روزنامه ایران

روزنامه‌های اصلاح‌طلب یا طرفدار دولت روی خوش‌تری به مراسم تحلیف داشته‌اند.

روزنامه متعلق به دولت ایران تیتر اولش مربوط به سخنان حسن روحانی است اما عکس بزرگ صفحه مراسم تحلیف است و تیتر زده “آغاز دوره پساترامپ” و اینکه بایدن گفته “با دنیا تعامل می‌کنم.”

مجید تفرشی در یادداشتی برای این روزنامه نوشته که گرچه آقای ترامپ رفته “ولی ترامپیسم، نه تنها در امریکا که در دیگر کشورها نیز، هر یک به نوعی، همچنان به راه خود ادامه می‌دهد. در شرایطی که بسیاری از مردم جهان، از یک سو، از ساز‌و‌کار انتخاب متعارف سیاستمداران حاکم و چند و چون عملکرد آنان راضی نیستند.”

در این یادداشت گفته شده که آقای بایدن راه سختی برای مبارزه با این روش و منش در پیش دارد.

روزنامه شرق هم تیتر زده “تحلیف بایدن زیر شبح ترامپیسم” و در یادداشتی علی خرم برای این روزنامه نوشته که “فصل جدیدی” در روابط آمریکا با ایران و جهان آغاز شده است.

یادداشت نویس این روزنامه در نگاهی مثبت‌تر از یادداشت روزنامه ایران یادآوری کرده است که کابینه جو بایدن “از افراد متوازن و معقول تیم باراک اوباما انتخاب شده‌اند که می‌تواند جای امیدواری برای درپیش‌گرفتن سیاستی متعادل و عقلگرا نسبت به ایران داشته باشد، که البته باید در عمل، بروز یابد.”

روزنامه سازندگی متعلق به حزب کارگزاران در طراحی‌ متفاوت با سایر روزنامه‌ها تیتر “ترامپ رفت” را بزرگ در صفحه اول بدون عکس کار کرده است.

کارگزاران
خط

تیتر چند روزنامه اصلاح‌طلب دیگر

  • ابتکار: سوگند با وعده تعامل
  • شهروند: توپ در زمین واشنگتن است
  • اعتماد: پایان کابوس
  • آفتاب یزد: ترس از احیای ظریف و برجام
  • آرمان ملی: هیچ عکسی در صفحه اول ندارد جز یک تیتر کوچک در سمت چپ صفحه
خط

روزنامه دنیای اقتصاد هم تیترش “ترامپ رفت” است و در یادداشتی به قلم داود منظور نوشته است که بنیان تحریم‌ها علیه ایران در زمان باراک اوباما و معاونش جو بایدن گذاشته شد و ترامپ از آن استفاده کرد. اما حتی به اعتقاد نویسنده سرمقاله “قطعا نمی‌توان انتظار داشت که حتی درصورت بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم‌های هسته‌ای همه چیز به ۱۸ اردیبهشت ماه ۹۷” بازگردد.

او گفته وضعیت اقتصادی ایران علاوه بر تحریم مشکلات اساسی دیگری دارد که از داخل باید به آن اندیشید.

اعتماد: چه کسی اولین گام را بردارد؟

روزنامه اعتماد هم تصویری تمام‌قد از پشت سر آقای ترامپ با تیتر “پایان کابوس” منتشر کرده در گزارشی به سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران پرداخته که در حاشیه نشست هیات دولت با خبرنگاران دیدار کرده است.

روزنامه اعتماد “پیام تهران به تیم بایدن” را از زبان وزیر خارجه ایران بیان کرده که گفته “به دنبال باج‌گیری نیستیم، باج هم نخواهیم داد.”

این روزنامه در تحلیلی نوشته است: فعلا و در این مرحله می‌توان از وجود اراده سیاسی قوی در تهران و واشنگتن برای حفظ برجام و تداوم آن سخن گفت اما این جزییات و نحوه اجرا است که قطعا کار را سخت خواهد کرد … از امروز که تیم جو بایدن عنان امور را در دست گرفته اصلی‌ترین سوال این خواهد بود که چه کسی اولین گام را بردارد