تحولات ایران؛ جاستین ترودو: اگر تنش بالا نمی‌گرفت جان‌باختگان اکنون در کنار خانواده خود بودند

فرمانده آمریکایی پایگاه عین الاسد: موشک های ایران به قصد کشتن سربازان زده شده بود

سرهنگ تیم گارلند از فرماندهان ارشد نیروهای آمریکایی در پایگاه هوایی عین الاسد عراق به واشنگتن پست گفته که معتقد است موشک باران هفته گذشته سپاه پاسداران با قصد کشتن سربازان آمریکایی شلیک و هدف گیری شده بودند.

“آنها برای کشتن و آسیب رساندن حداکثری به سربازان تنظیم و طراحی شده بودند”

روز دوشنبه بسیاری از خبرنگاران اجازه یافتند که با ورود به پایگاه عین الاسد از خسارت وارده بر اثر موشک های سپاه پاسداران دیدن کنند.

واشنگتن پست نوشته یک سرباز از پنجره به بیرون پرتاب شده و چند نفر دیگر هم به علت عوارض موج انفجار به درمانگاه فرستاده شده اند و آن طور که فرماندهان این پایگاه می گویند کشته نشدن کسی در جریان آن موشک باران یک معجزه بوده است.

به گفته آنها حمله در مجموع یک ساعت و نیم طول کشیده و میان دو موج موشک های رسیده به قرار گاه ۱۵ دقیقه فاصله بوده است.

نظامیان آمریکایی عین الاسد می گویند این ۱۵ دقیقه فاصله می توانسته با این نیت تنظیم شده باشد که در صورت بیرون آمدن سربازان پس از دور اول اصابت موشک ها تعداد بیشتری از آنها در دور دوم کشته شوند.

Social embed from twitter

Post update

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از ۱۳ شهروند افغانستان که در هواپیمایی اوکراینی کشته شده‌اند، ۶ شش نفر آنان تابعیت دوگانه افغانستان و سوئد را داشتند، سه نفر شهروند افغانستان و آلمان بودند و چهار نفر دیگر نیز فقط شهروند افغانستان بودند.

مهدی تاجیک یکی از آنها بود. او ماه فوریه ۲۱ ساله می شد. خانواده مهدی از ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان در جنوب افغانستان است و سال ۱۳۵۹ خورشیدی بعد از تهاجم شوروی به افغانستان، کشور را ترک کردند و به ایران پناهنده شدند. مهدی تاجیک متولد ایران بوده است. چهار برادر و دو خواهر او نیز در ایران متولد شده‌اند.

برادرش می‌گوید که آنان در منطقه روستایی ورامین تهران به کشاورزی مشغولند و به دلیل اینکه همه کار می‌کنند، اعضای خانواد کمتر توانسته‌اند درس بخوانند.

به گفته مجتبی درآمد خانواده به حدی است که محتاج دیگران نباشند.

او می‌گوید، مهدی قبل از رفتن به سوئد زیاد درس نخوانده بود، ولی آنجا در رشته پرستاری شروع به تحصیل کرده بود.

داستان این قربانی پرواز ۷۵۲ را اینجا بخوانید

خانواده قربانی افغان هواپیمای اوکراینی: وعده داده بود تابستان ما را سفر ببرد

مهدی تاجیک
Image caption: مهدی تاجیک از سال ۲۰۱۵ در سوئد زندگی می کرد

خبر فوریتیم کارشناسی کانادا وارد تهران شد

وزارت خارجه کانادا اعلام کرده است که تیم کارشناسان این کشور وارد تهران شده است. صبح دوشنبه گزارش شد که گروهی شامل هشت کارشناس کانادایی برای رسیدگی و تحقیق درباره سقوط پرواز ۷۵۲ به ایران اعزام شده اند.

ایران و کانادا روابط دیپلماتیک ندارند و به همین علت جاستین ترودو و حسن روحانی در تماسی تلفنی مقدمات سفر این هیات کارشناسی را رایزنی کردند.

وزارت خارجه کانادا در توییتی ضمن اعلام رسیدن این تیم شماره تلفن و آدرس ایمیلی را برای تماس اعضای خانواده قربانیان با این تیم اعزامی اعلام کرده است.

Social embed from twitter

 

Update on .

Our consular officials are in place in Tehran. Families of victims can reach the Standing Rapid Deployment Team (SRDT) in Iran at at +98 905 778 9710 or at sos@international.gc.ca. https://international.gc.ca/world-monde/issues_development-enjeux_developpement/response_conflict-reponse_conflits/crisis-crises/flight-vol-ps752.aspx?lang=eng 

خبر فوریانتقاد نخست وزیر کانادا از آمریکا و ایران به علت دامن زدن به تنش ها

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا بالا گرفتن تنش ها میان آمریکا و ایران را زمینه ساز فاجعه هواپیمای اوکراینی دانسته است و گفته: اگر به تنش ها در منطقه دامن زده نمی شد جان باختگان اکنون در کنار اعضای خانواده خود بودند.

نخست وزیر کانادا اگر چه به طور مستقیم به ایران و آمریکا اشاره نکرده اما این اظهارات او که در گفتگو با شبکه گلوبال تی وی کانادا ایراد شده می تواند انتقادی صریح او از دونالد ترامپ و دولت آمریکا و همزمان حکومت ایران تلقی شود که تنش میان آنها در یک سال گذشته به سطحی بی سابقه رسیده است.

آقای ترودو در چند روز گذشته با خانواده های قربانیان پرواز ۷۵۲ دیدار کرده و در مراسم بزرگداشت آنها شرکت کرده است.

بعد از ایران بیشترین قربانیان پرواز ۷۵۲ شهروندان کانادایی-ایرانی بودند.

کانادا روز دوشنبه هشت کارشناس دیگر را برای بررسی شواهد و مدارک مرتبط با این سانحه هوایی به ایران فرستاد.

بویینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین روز چهارشنبه گذشته در حالی که در ساعات نخست صبح از فرودگاه امام خمینی تهران عازم کی یف بود تنها دقایقی پس از اوج گرفتن با دو موشک ضد هوایی سپاه پاسداران هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران و فرماندهان سپاه پاسداران این فاجعه را ناشی از خطای انسانی و اشتباه محاسباتی دانسته اند. مقام های ایران برای سه روز علت ساقط شدن این هواپیما را نقص فنی می خوانند و از پذیرفتن شواهد و مدارکی که کشورهای غربی چون کانادا در این باره ارایه می کردند سر باز می زدند.

Social embed from instagram

 1. برنی سندرز از ایران خواست که حق اعتراض مردمش را محترم بدارد

  سناتور برنی سندرز دموکرات برجسته که از پیشتازان رقابت های نامزدی این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری امسال است در توییتر نوشته: همه مردم حق دارند که بدون ترس از سرکوب و خشونت اعتراض کنند. من از حکومت ایران می خواهم که این حق آنها را محترم بشمارد. ایرانیان حق دارند که درباره آینده خود تصمیم بگیرند و من حامی تمام آنانی هستم که به دنبال آینده ای همراه با صلح برابری و منزلت هستند.

  Social embed from twitter

   

  All people have the right to protest without fear of violence. I call upon the Iranian government to respect that right. The Iranian people’s future is theirs to determine, and I stand with all who seek a future of peace, dignity, and equality.A vigil at Amirkabir University in Tehran for the victims of the plane downing.

  Iran Cracks Down as Protests Over Downing of Airliner Grows

  دیوان عالی آمریکا در یک مورد پرداخت غرامت از اموال بلوکه شده ایران را رد کرد

  دیوان عالی آمریکا رای یک دادگاه تجدید نظر فدرال مبنی بر پرداخت غرامت به برخی شهروندان این کشور از بخشی از دارایی هایی بلوکه شده ایران را رد کرده است.

  دادگاه تجدید نظر دوم فدرال، مستقر در نیویورک، در سال ۲۰۱۷ میلادی حکم داده بود که بازماندگان قربانیان حمله انتحاری سال ۱۹۸۳ به نظامیان آمریکایی در بیروت، پایتخت لبنان، می توانند از محل بیش از ۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی ایران در لوکزامبورگ، غرامت دریافت کنند.

  اما دیوان عالی روز دوشنبه (۱۳ ژانویه) با نقض حکم یاد شده، از دادگاه تجدید نظر نیویورک درخواست کرد که برای دریافت غرامت در این پرونده از تدابیر مندرج در لایحه بودجه نظامی ۲۰۲۰ آمریکا که دونالد ترامپ آن را در ماه دسامبر گذشته امضا کرده بود مراجعه کند که می تواند روند دریافت غرامت را تسهیل کند.

  دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر با اشاره به تدابیر قانونی جدید، خواهان نقض رای دادگاه تجدید نظر نیویورک شده بود. به این ترتیب، دیوان عالی با رای خود درخواست دولت آقای ترامپ را برآورده کرده است.

  این حکم به شکایت گروهی از بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی که سال ١٩٨٣ در انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند برمی‌گردد. در سال ٢٠٠٧ دادگاهی در آمریکا ایران را محکوم کرد که به خانواده‌های قربانیان آن بمبگذاری غرامت بپردازد.

  حمله سال ۱۹۸۳ به پایگاه سربازان آمریکایی به گروه شیعه حزب الله نسبت داده می شود که مورد حمایت ایران است.

  خبر فوریرفع بازداشت از رخشان بنی اعتماد

  بنابر گزارش ها رخشان بنی اعتماد که عصر امروز برای ساعاتی بازداشت شده بود آزاد شده است.

  علت بازداشت کوتاه خانم بنی اعتماد از سوی مقام های ایرانی اعلام نشده است اما او در چند روز گذشته و پس از مشخص شدن ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با شلیک موشک های ضد هوایی سپاه پاسداران به پنهان کاری و دروغ گویی مقام های این کشور اعتراض کرده و خواستار برپایی مراسمی مردمی به یاد جان باختگان در میدان آزادی تهران شده بود.

  فراخوانی که ساعتی پس از انتشار خانم بنی اعتماد آن را پس گرفت.

  با وجود این میدان آزادی تهران در دو روز گذشته شاهد تجمع های اعتراضی متعددی بوده که با سرکوب شدید از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی روبرو شده است.

 2. خبر فوریرخشان بنی اعتماد بازداشت شده است

  گزارش ها از بازداشت رخشان بنی اعتماد کارگردان برجسته ایرانی حکایت دارد.

  پلیس تهران و نهادهای امنیتی ایران هنوز در این باره اظهارنظر نکرده اند اما منابع نزدیک به خانواده خانم بنی اعتماد خبر بازداشت او را تایید کرده اند.

  همزمان گزارش هایی از تلاش وزیر ارشاد برای رفع بازداشت این هنرمند ایرانی مخابره شده است.

  خانم بنی اعتماد چند روز پیش و پس از علنی شدن هدف قرار دادن “سهوی” هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک های پدافندی سپاه پاسداران با اعلام یک فراخوان خواسته بود که برای بزرگداشت یاد قربانیان تجمعی مردمی در میدان آزادی تهران برپا شود. او دقایقی بعد فراخوان را به علت فشار نهادهای امنیتی پس گرفت.

  پس از آن هم خانم بنی اعتماد با انتقاد تند و اهانت از سوی حامیان رهبر ایران در تلویزیون ملی ایران روبرو شد به طوری که موضوع اهانت به این کارگردان سینمای ایران به بحثی داغ در شبکه های اجتماعی بدل شد.

 3. واکنش وزیرخارجه آمریکا به تصاویر پاره کردن و سوزاندن بنرهای قاسم سلیمانی

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته: “سوزاندن پوسترهای سلیمانی و شعار علیه او، نشان می‌دهد که معترضان می‌دانند سلیمانی عامل سرکوب آنها بوده است.”

  آقای پومپئو گفته فقط اسامه بن‌لادن – رهبر سابق القاعده – از قاسم سلیمانی بیشتر خون آمریکایی‌ها را ریخته بود.

  وزیر خارجه آمریکا با اشاره به کشتن قاسم سلیمانی گفته بسیاری از عراقی‌ها از ترس نیروهای ایران باقی مانده در عراق در خیابان‌ها شادی نکردند.

  آقای پومپئو که در دانشگاه استنفورد در شمال کالیفرنیا صحبت می‌کرد گفت: به ایران نشان دادیم قدرت بازدارندگی داریم. که ما هم قدرت داریم و هم از این قدرت استفاده می‌کنیم.”

  او از ایران خواست که یک کشور معمولی باشد و برای روشن شدن منظورش گفت: “مثل نروژ باش”

 4. پلیس تهران: در تجمعات از اسلحه استفاده نکردیم

  پلیس تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که “در پی انتشار برخی گمانه زنی‌ها در خصوص استفاده پلیس از سلاح در تجمعات صورت گرفته، اعلام می‌دارد که تاکنون در هیچ یک از تجمعات پلیس از اسلحه استفاده نکرده است.”

  این خبر در حالی منتشر می‌شود که سازمان عفو بین الملل در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود “بسیاری از معترضان طی روزهای گذشته و اعتراضات آبان توسط گلوله‌های ساچمه‌ای فلزی یا پلاستیکی آسیب دیده‌اند”.

  در روزهای گذشته در تجمعات اعتراضی که در برخی از شهرهای ایران برای همدردی با بازماندگان هواپیمای ساقط شده شکل گرفت و شعارهای علیه رهبر ایران و سپاه پاسداران سر داده شد.

  خبر فوریوزارت خارجه ایران: حضور سفیر بریتانیا در تجمع غیرقانونی و غیرحرفه‌ای و مشکوک است

  وزارت امور خارجه ایران در بیانیه گفته حضور سفیر بریتانیا در تجمع “غیرقانونی و غیرحرفه‌ای و مشکوک” است.

  وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه‌ای که در سایت خود منتشر کرده نوشته “حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی مداخله آشکار در امور داخلی کشور و خلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک است که شائبه مشارکت آن کشور در سیاست شکست خورده فشار حداکثری آمریکا را تقویت می‌کند”.

  سفیر بریتانیا در تهران شنبه شب، هم‌زمان با تجمع مقابل دانشگاه امیرکبیر تهران بازداشت و پس از مدت کوتاهی آزاد شد. این تجمع برای یادبود جان‌باختگان هواپیمای مسافربری اوکراین برپا شده بود. سفیر بریتانیا می‌گوید برای مراسم یادبود رفته و بعد از شروع اعتراض‌ها این محل را بلافاصله ترک کرده اما پلیس ایران می‌گوید آقای مک‌ایر “در حال فیلم گرفتن از اعتراض‌ها” بوده است.

  اکنون وزارت خارجه ایران در این بیانیه نوشته “واضح است که رژیم انگلیس بر اساس یک اشتباه محاسبه خطرناک کماکان توهمات ضد ایرانی را در سر می‌پروراند و به دنبال افزایش تنش در منطقه و در روابط خود با ایران است”.

  این وزارتخانه نوشته “سردمداران انگلیس باید بدانند که اتهامات علیه ایران نمی تواند تبعیت کورکورانه آن رژیم از آمریکا و ناتوانی مفتضحانه انگلیس در انجام تعهداتش در برجام و حتی خودداری از اجرای حکم دادگاه انگلیس در بازپرداخت صدها میلیون پوند بدهی به مردم ایران بدلیل ترس از آمریکا را بپوشاند”.

  وزارت خارجه ایران گفته بریتانیا در خاورمیانه سابقه استعماری دارد و اضافه کرده “زمان دخالت سفرای انگلیس در امور داخلی دیگر کشورها و ایجاد تفرقه و دامن زدن به منازعات داخلی مدت‌ها است به سر رسیده و انگلیس باید این قبیل اقدامات مفتضحانه را کنار بگذارد و بدانند از دورانی که آفتاب در امپراتوری بریتانیا غروب نمی‌کرد دهه‌ها گذشته است”.

  وزارت خارجه در این بیانیه نوشته مردم ایران “فراموش نمی‌کنند که همین دولت انگلیس حامی اصلی و تسلیح کننده قصابان خاشقجی و کودک کشان یمن است”.

  در پایان این بیانیه ایران از بریتانیا خواسته تا “هر گونه اقدام مداخله جویانه و تحریک کننده از سوی سفارت انگلیس در تهران” متوقف شود.

  ساعاتی پیش دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا گفت که با همکاری شرکای این کشور امکان وضع تحریم هایی را علیه حکومت ایران بررسی می‌کند.

  وزارت امور خارجه کشورمان طی بیانیه ای اقدام غیرقانونی و غیرحرفه‌ای سفیر انگلیس در تهران و حضور مشکوک او در یک تجمع داخلی و نیز اظهارات نابجای دیگر مقامات انگلیسی را به شدت محکوم کرد

  وزارت امور خارجه خواستار خاتمه فوری هر گونه اقدام مداخله جویانه و تحریک کننده از سوی سفارت انگلیس در تهران شده و هشدار داد در صورت ادامه چنین رفتارهایی وزارت امور خارجه دیگر تنها به احضار سفیر بسنده نخواهد کر

  مشاهده عکس در توییتر

  ۳

You may also like...

epoksi boya free shop sigara perabet giris burun dolgusu casino siteleri Bedava bonus 1xbet bedava bonus veren siteler bonus veren siteler Huluhub.com batman escort ankara escort eryaman escort etimesgut escort porno porno izle turbanlı porno porno izle istanbul escort hatay escort bartın escort