تحولات جنگ اوکراین؛ حملات تلافی‌جویانه روسیه به اودسا؛ مزدوران واگنر به نظامیان بلاروس آموزش می‌دهند

11

اوکراین پس از حملات اخیر به پل ارتباطی و استراتژیک میان شبه جزیره کریمه با روسیه با اقدامات تلافی‌جویانه مسکو روبرو است.

وزارت دفاع روسیه مدعی است که دوشنبه شب حملاتی تلافی جویانه را علیه اوکراین انجام داده و مواضعی را در اودسا به عنوان محل آماده‌سازی حملات اخیر به پل کرچ هدف قرار داده است.

از سوی دیگر، اوکراین اعلام کرده است که ۲۵ پهپاد روسی و ۶ موشک کروز شلیک شده به سوی بندر اودسا در دریای سیاه را منهدم کرده است.

به گفته مسئولان اوکراینی، لاشه پهپادها و موشک‌های منهدم شده و ضربات حاصل از انفجار و سقوط آنها بخش‌هایی از تاسیسات بندری و ساختمان های مسکونی در اودسا را تخریب کرده است.

این حمله پس از آن صورت گرفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز دوشنبه وعده «پاسخ» تلافی جویانه به حملات اخیر صورت گرفته به پل کریمه را داده بود.

به ادعای آقای پوتین، اگر غرب پهپادها و اطلاعاتی را که در حمله به پل کرچ از آنها استفاده شده، تهیه کرده باشد «همدست» این حمله محسوب می‌شود.

یک منبع آگاه در سرویس امنیتی اوکراین پیش‌تر گفته بود که حمله به پل کریمه با استفاده از پهپادهای دریایی، توسط نیروهای ویژه و نیز یگان نیروهای دریایی اوکراین انجام شده است.

مسکو مدعی سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین اوکراینی شد

وزارت دفاع روسیه مدعی است که پدافند هوایی این کشور دوشنبه شب ۲۸ پهپاد اوکراینی را بر فراز کریمه سرنگون کرده است.

این وزارتخانه همچنین در بیانیه‌ای که فرماندار محلی منصوب مسکو در کریمه نیز از آن حمایت کرد،‌ مدعی شد که حملات پهپادی شب گذشته اوکراین «هیچ تلفات یا خسارتی در پی نداشته است.»

کریمه که سال ۲۰۱۴ به صورت غیرقانونی از نگاه جامعه بین‌الملل ضمیمه خاک روسیه شد پس از آغاز حمله نظامی مسکو به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ مدام هدف حملات هواپیماهای بدون سرنشین هوایی و دریایی قرار گرفته است.

این شبه جزیره واقع در دریای سیاه، یک مرکز مهم و حیاتی تدارکاتی برای آندسته از نیروهای ارتش روسیه به حساب می‌آید که در جنوب اوکراین می جنگند.