دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، اعلام کرد که قصد دارد علیه توییتر، فیسبوک و گوگل به دلیل “سانسور” شکایت کند.

این شکایت جمعی علیه جک دورسی، مارک زاکربرگ و سوندار پیچای، مدیران عامل این سه شرکت هم مطرح می‌شود.

حساب‌های آقای ترامپ در شبکه‌های اجتماعی بعد از حمله هوادارانش به ساختمان کنگره آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۱ و به دلیل “نگرانی مربوط به امنیت عمومی” تعلیق شد.

آقای ترامپ دادخواست علیه غول‌های فن‌آوری اطلاعات را “تحولی زیبا در زمینه آزادی بیان” توصیف کرد.

او در نشستی خبری در زمین بازی گلفش در نیوجرسی به شدت از شرکت‌های صاحب شبکه‌های اجتماعی و همین طور دموکرات‌ها انتقاد کرد و آنها را متهم به حمایت از اطلاع‌رسانی غلط و گمراه‌کننده کرد.

رئیس جمهور پیشین آمریکا گفت “ما خواهان پایان ممنوعیت‌های پنهانی، توقف ساکت کردن‌ها، و جلوگیری از در لیست سیاه قرار دادن، کنار گذاشتن و فرهنگ کنسل کردن هستیم که به خوبی از آن خبر دارید.”

او هشدار داد که اگر شرکت‌های فناوری بتوانند فعالیت یک رئیس جمهور را ممنوع کنند “می‌توانند با هر کسی این کار را بکنند.”

کنگره
حساب‌های آقای ترامپ بعد از حمله شش ژانویه به کنگره تعلیق شد

مقام‌های سابق دولت آقای ترامپ هم که موسسه غیرانتفاعی “سیاست تقدم آمریکا” را تاسیس کرده‌اند، در نشست خبری روز چهارشنبه در کنار او بودند.

رئیس جمهور سابق پستی را که باعث ممنوعیت فعالیت او در توییتر شد “محبوب‌ترین جمله” توصیف کرد.

به گفته توییتر، توییتی که باعث اخراج آقای ترامپ از این شبکه اجتماعی به دلیل “تمجید از خشونت” شد، در روز هشتم ژانویه، دو روز بعد از حمله به ساختمان کنگره منتشر شد.

او نوشته بود “میهن‌پرستان بزرگ” که به او رای‌ داده‌اند “صدایی رسا” دارند و “نباید به هیچ نوع و شکلی به آنها بی‌احترامی شود یا ناعادلانه با آنها برخورد شود.”

در پست دیگری هم گفته بود که در مراسم تحلیف جو بایدن، رئیس جمهور فعلی، شرکت نخواهد کرد.

در مراسم اعلام شکایت جمعی امروز، افراد دیگری هم که از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی منع شده‌اند بعد از آقای ترامپ صحبت کردند.

یکی از آنها، به گفته آقای ترامپ، زنی بود که در حساب خود این سوال را مطرح کرده بود که آیا کودکان هم باید برای جلوگیری از شیوع کرونا ماسک بزنند