صدای یک مکالمه تلفنی از دونالد ترامپ با مسئول انتخاباتی ایالت جورجیا منتشر شده که در آن رئیس جمهوری آمریکا از طرف مقابل می‌خواهد که برایش آنقدری رای “پیدا کند” که با آن بتواند نتیجه انتخابات را تغییر دهد. کامالا هریس، معاون رئیس جمهور منتخب آمریکا در واکنش به افشای این مکالمه، زیر فشار گذاشتن مقام ایالت جورجیا را محکوم کرد و آن را “سوءاستفاده از قدرت” دانست.

در این فایل صوتی، آقای ترامپ به “برد رفنسپرگر” وزیر داخله ایالت جورجیا، می‌گوید: «من فقط می‌خواهم که ۱۱ هزار و هفتصد و هشتاد رای پیدا کنید». نخستین بار این فایل صوتی را روزنامه واشنگتن پست منتشر کرده است.

آقای رفنسپرگر در پاسخ می‌گوید که نتایج انتخابات در ایالت او صحیح است.

در رقابت بین جو بایدن و دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، آقای بایدن پیروز انتخابات در ایالت جورجیا و چند ایالت کلیدی دیگر شد. در نهایت با پیروزی در این ایالت‌ها بود که آقای بایدن ۳۰۶ رای در کالج الکتورال به دست آورد و آقای ترامپ در نهایت با ۲۳۲ رای انتخابات را باخت.

آقای ترامپ هنوز نتیجه انتخابات را نپذیرفته است. او مدعی است که در انتخابات به صورت گسترده تخلف صورت گرفته است. هرچند شاهدی هم نتوانسته برای این مدعا ارائه کند و تقریبا هیچ‌کدام از شکایت‌های تیم حقوقی او در دادگاه‌های مختلف در سراسر کشور به نتیجه نرسیده است. آنها بیش از شصت شکایت به دادگاه برده‌اند.

آقای ترامپ در روز یکشنبه به آقای رفنسپرگر حمله کرد. او در توییتی نوشت که روز گذشته با وزیر داخله جورجیا گفت‌وگوی تلفنی داشته و این مقام ایالتی پاسخی برای اتهام‌های آقای ترامپ در مورد انتخابات نداشته است. آقای ترامپ در ادامه نوشته که او “هیچ متوجه نیست”.

وزیر داخله ایالت جورجیا در پاسخ به او نوشته است: “با احترام، رئیس‌جمهور ترامپ: آنچه شما می‌گویید واقعیت ندارد. حقیقت بیرون می‌آید.”

پایان پست Twitter, 1

همه پنجاه ایالت آمریکا و واشنگتن دی‌سی، پایتخت این کشور، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را در قلمروی خود تایید کرده‌اند.

بعد از تایید نتیجه انتخابات در هر ایالت، کارزارهای انتخاباتی دو نامزد فرصت داشتند تا نسبت به نتیجه انتخابات شکایت کنند. بعد از پایان مهلت مقرر، نتیجه انتخابات در کالج انتخاباتی ارائه شد. آخرین مرحله تایید نتیجه انتخابات در کنگره ایالات متحده آمریکا است.

کنگره در روز ششم ماه ژانویه به صورت رسمی نتیجه انتخابات را تایید می‌کند. آقای بایدن پیروز انتخابات هم قرار است از روز ۲۰ ژانویه سوگند ریاست جمهوری را یاد کرده و کارش را به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا آغاز کند.

در تماس تلفنی آقای ترامپ چه گذشت

در بخش‌هایی از مکالمه که واشنگتن‌پست منتشر کرده است، آقای ترامپ با زبان‌بازی و تحت فشار گذاشتن آقای رفنسپرگر، سعی می‌کند نظر او را با خود همراه کند.

او چند بار تکرار می‌کند که پیروز انتخابات در ایالت جورجیا بوده است و حتی به آقای رفنسپرگر پیشنهاد می‌دهد که به مردم چنین بگوید: “اتفاق بدی نمی‌افتد اگر بگویی که آرا را بازشماری کردی.”

آقای رفنسپرگر در پاسخ می‌گوید: “آقای رئیس جمهور، چالشی که شما دارید این است که اطلاعات نادرست در دست دارید.”

در جای دیگری از این مکالمه، آقای ترامپ می‌گوید که شایع شده بعضی از برگه‌های رای را پاره کرده‌اند و ماشین‌های رای را از بخش «فولتون» خارج کرده‌اند. وکیل آقای رفنسپرگر در پاسخ می‌گوید که چنین نشده است.

بعد رئیس جمهوری آمریکا به تهدید رو می‌آورد و این احتمال را مطرح می‌کند که این اقدام برایش عواقب قانونی خواهد داشت.

آقای ترامپ می‌گوید: «تو می‌دانی که آنها چه کارهایی کرده‌اند. این کارها جرم است. نمی‌توانی بگذاری چنین اتفاقی بیفتد. خطر بزرگی برای تو و رایان، وکیلت، است.»

در این جاست که آقای ترامپ صحبت از ۱۱ هزار و هفتصد و هشتاد رای می‌کند. تعدادی که اگر به دستش برسد، جمع آرایش می‌شود دو میلیون و چهارصد و هفتاد و سه هزار و ششصد و سی و چهار رای. یعنی دقیقا یک رای بیشتر از جو بایدن.

در سیستم انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، پیروز رقابت در هر ایالت، تمام امتیاز آن ایالت را کسب می‌کند. ایالت جورجیا شانزده امتیاز دارد. فقط دو ایالت «مین» و «نبراسکا» از این قاعده مستثنی هستند. در این ایالت‌ها هر بخش از ایالت امتیاز خاص خود را دارد.

آقای ترامپ به آقای رفنسپرگر، توصیه می‌کند: «تو می‌توانی دوباره نتیجه انتخابات را بررسی کنی. اما با کسانی آن را دوباره بررسی کن که می‌خواهند به پاسخ برسند. نه با کسانی که نمی‌خواهند به پاسخ برسند.»

در پاسخ وزیر داخله جورجیا به آقای ترامپ می‌گوید: “شما کسانی را دارید که به شما اطلاعات می‌دهند. ما هم آدم‌های خودمان را داریم که اطلاعات را در اختیار ما می‌گذارند. اینها را می‌توان به دادگاه برد و از دادگاه خواست که نتیجه را بگوید.» او ادامه داده: «ما معتقدیم که آمار ما درست است.”

تلاش‌های دیگر برای تغییر نتیجه انتخابات

در بین اعضای حزب جمهوری‌خواه آمریکا اختلاف نظر به وجود آمده که آیا باید ادعای تقلب آقای ترامپ را جدی گرفته و نتیجه انتخابات را در روز ششم ژانویه تغییر دهند.

دوازده نفر از سناتورهای جمهوری‌خواه می‌خواهند علی‌رغم خواسته رهبر اکثریت سنا، به نتیجه انتخابات در روز ششم ژانویه اعتراض کنند.

سناتور تد کروز، رهبری گروه یازده‌ نفره‌ای از سناتورهای هم‌حزبی‌اش را به عهده گرفته که می‌خواهند تقاضا کنند ده روز فرصت داده شود که ادعاهای آقای ترامپ مورد بررسی قرار بگیرد.

سناتور تد کروز
، به نظر نمی رسد که سناتور کروز برای تغییر نتیجه انتخابات به اندازه کافی رای داشته باشد

معاون رئیس جمهوری آمریکا، مایک پنس، که قرار است ناظر بر جلسه تایید نتیجه انتخابات شود و رسما جو بایدن را پیروز انتخابات معرفی کند از اقدام این گروه از سناتورها حمایت کرده است.

آقای پنس اما ادعاهای تقلب را تکرار نکرده است. اما رئیس دفتر او فهرست اتهام‌های دولت را به عنوان «دغدغه‌های میلیون‌ها نفر از آمریکایی‌ها درباره تخلف در انتخابات» بازنشر کرده است.

سناتور جاش هاولی، از ایالت میزوری، هم گفته که نتیجه انتخابات را به دلیل ادعای تقلب رد می‌کند.

در عین حال چهار سناتور جمهوری‌خواه به همراه یک سناتور مستقل و پنج سناتور دموکرات، بیانیه‌ای منتشر کرده‌اند که در آن گفته‌اند نتیجه انتخابات را می‌پذیرند.

گروهی از جمهوری‌خواهان می‌گویند که نقش سنا در تایید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بیشتر نمادین است و نباید آن را به فرصتی برای بحث درباره نتیجه انتخابات تبدیل کرد.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنا پیشتر آقای بایدن را به عنوان رئیس جمهوری منتخب به رسمیت شناخته و از همکارانش خواسته که به نتیجه انتخابات اعتراض نکنند.

گروهی از نمایندگان در مجلس نمایندگان آمریکا هم می‌خواهند که به نتیجه انتخابات اعتراض کنند. اما از آنجا که اکثریت در این مجلس با دموکرات‌هاست به نظر نمی‌رسد که اعتراض آنها راه به جایی ببرد.

از سوی دیگر، گروهی از جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان، مخالف تلاش‌ها برای تغییر نتیجه انتخابات در کنگره هستند.

هفت نفر از نماینده‌های جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان با صدور بیانیه‌ای نسبت به تغییر نتیجه انتخابات در کنگره هشدار دادند. این گروه از نمایندگان استدلال کرده‌اند که انتخابات در آمریکا به صورت ایالتی برگزار می‌شود و ایالت‌ها حق تعیین پیروز انتخابات را دارند و نه نمایندگان کنگره.

انتخاباتی دیگر در جورجیا

رای‌دهندگان در ایالت جورجیا قرار است که در روز پنجم ژانویه، پای صندوق‌های رای بروند و دو سناتور ایالتشان را انتخاب کنند. نتیجه این انتخابات، مشخص می‌کند که کدام‌یک از دو حزب عمده در آمریکا، دست بالا را داشته و رهبری سنا را به عهده می‌گیرند.

نتیجه انتخابات سناتورهای ایالت جورجیا در دور اول مشخص نشد.

اگر دو نامزد دموکرات پیروز این انتخابات شوند، تعداد سناتورهای دموکرات و جمهوری‌خواه برابر می‌شود. آن وقت معاون رئیس جمهوری به عنوان رای آخر می‌تواند کفه ترازو را به نفع دموکرات‌ها پایین ببرد.

مجلس نمایندگان همچنان در دست دموکرات‌ها خواهد ماند.