ترامپ به بازپرس ویژه پرونده روسیه پاسخ داد

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا می‌گوید پرسش‌های مربوط به پرونده تحقیقاتی بازرس مولر درباره تبانی روسیه با کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ را پاسخ داده است.

رهبر آمریکا به خبرنگاران گفته است شخصا به این پرسش‌ها پاسخ داده که کار بسیار آسانی بوده اما تاکید کرده این پاسخ‌ها هنوز به دفتر بازرس مولر ارسال نشده‌اند.

آقای مولر از سال ۲۰۱۷ تحقیق درباره تبانی احتمالی میان دولت روسیه و کارزار انتخاباتی آقای ترامپ را آغاز کرده است.

رییس جمهوری آمریکا هرگونه تبانی کارزار خود را با روسیه رد می‌کند و این پرونده را یک انتقام‌گیری سیاسی می‌داند.

آقای ترامپ روز پنج‌شنبه در حساب توییتری خود این تحقیقات را “کاملا احمقانه” خواند و گفت کسانی که در چارچوب این تحقیقات کار می‌کنند “مایه ننگ آمریکا هستند.”

رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران گفت این تحقیقات “میلیون‌ها دلار” را به هدر داده و “از ابتدا نباید شروع می‌شد.”

او همچنین گفت کسانی که پرسش‌های مربوط به او در این پرونده را طرح کرده‌اند “احتمالا سوءنیت داشته‌اند.”


آقای مولر از سال ۲۰۱۷ تحقیق درباره تبانی احتمالی میان دولت روسیه و کارزار انتخاباتی آقای ترامپ را آغاز کرده است.
رییس جمهوری آمریکا تاکید کرده که وکلایش به این پرسش‌ها پاسخ نداده‌اند و او شخصا پاسخ‌ها را نوشته است.

مشخص نیست پرسش‌ها دقیقا درباره چه بوده است.

روز پنجشنبه رودی جولیانی، وکیل آقای ترامپ گفت رییس جمهوری آمریکا پرسش‌های مربوط به دوره بعد از انتخابات را پاسخ نداده است. آقای جولیانی به این روزنامه گفته است برخی از این پرسش‌ها احتمالا “دام” بوده‌اند و برخی دیگر را “غیرضروری یا بی‌ربط” خوانده است.

تحقیقات روسیه درباره چیست؟
نهادهای امنیتی اطلاعاتی آمریکا در سال ۲۰۱۶ به این نتیجه رسیدند که روسیه با حمایت دولت این کشور کارزاری سازماندهی شده برای درج اخبار دروغ و حملات سایبری را با هدف شکست هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در انتخابات به راه انداخته است.

گروهی از وکلا و بازرسان خبره به رهبری بازرس مولر، رییس سابق پلیس فدرال در حال بررسی این موضوع هستند که آیا کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ با این کارزار تبانی کرده است یا نه.

مشخص شده است که یکی از اعضای ارشد کارزار آقای ترامپ با مقام‌های روس ملاقات داشته و چند ملاقات از این نوع ابتدای کار گزارش نشده بودند.

دونالد ترامپ جونیور، یکی از پسران آقای ترامپ نیز در طول کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ با یک وکیل روس ملاقات کرد که ادعا کرده بود مدارکی را علیه هیلاری کلینتون در دست دارد.

جورج پاپادوپولوس، مشاور سابق این کارزار نیز اعتراف کرده است که درباره ملاقاتهایی که با واسطه‌های روسیه داشته به پلیس فدرال آمریکا دروغ گفته است.

چهار نفر از نزدیکان به آقای ترامپ و کارزار او در حال حاضر رسما کیفرخواست دریافت کرده‌اند. با این همه خود رییس جمهوری می‌گوید هیچ کار غیرقانونی مرتکب نشده و هیچ مدرکی که غیر از این را نشان بدهد وجود ندارد.

You may also like...