ترامپ تصمیم در مورد آینده برجام را سه شنبه اعلام می کند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دوشنبه در توییتی گفته است که تصمیم خود درباره توافق اتمی ایران، برجام، را روز سه شنبه اعلام خواهد کرد.
آقای ترامپ قبلا تهدید کرده اگر “نقص های” برجام برطرف نشود از آن خارج خواهد شد.
او نوشت: “تصمیمم درباره توافق ایران را فردا ساعت ۲:۰۰ بعد از ظهر (۱۸:۰۰ گرینویچ) از کاخ سفید اعلام می کنم.”

توافق اتمی قدرت ها با ایران برای مهار بخش های حساس برنامه اتمی این کشور در قبال تعلیق تحریم های مربوط به برنامه اتمی در سال ۲۰۱۵ امضا شد.

دونالد ترامپ که همواره با تحقیر درباره این توافق حرف زده براساس یک مصوبه کنگره باید هر سه ماه یک بار پایبندی ایران به برجام را تایید و در مورد تمدید تعلیق تحریم ها تصمیم بگیرد که نوبت بعدی آن روز ۱۲ مه است.

او سه ماه پیش هنگام تایید برجام گفته بود احتمالا آخرین بار است چنین می کند.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران گفت امکان دارد کشورش در صورت خروج آمریکا از برجام در این توافق باقی بماند.

او گفت: “یا آنچه در برجام می‌خواهیم، توسط غیر آمریکا تأمین می‌شود یا اگر ببینیم آنچه مورد نظر ما در برجام است، تأمین نشده راه و برنامه خود را خواهیم داشت”.

“هدف دولت از برجام رفع ظلم‌هایی چون تحریم است؛ هدف اصلی دولت آمریکا محدود کردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران بوده٬ اگر اهداف ما از برجام بدون آمریکا محقق شود، چه بهتر، در غیر این صورت تصمیم خود را خواهیم گرفت”.

به نظر می‌رسد اشاره آقای روحانی به تامین منافع ایران در برجام “توسط غیرآمریکا” متوجه اتحادیه اروپا و بخصوص سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان باشد که شرکای غربی توافق برجام هستند.

به فاصله کوتاهی پس از سخنرانی رئیس جمهور ایران و ارسال نشانه‌هایی مثبت از احتمال باقی ماندن ایران در برجام حتی در صورت خروج آمریکا، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که کشورش همراه بریتانیا و آلمان، منافع ایران را در برجام بدون توجه به تصمیم دونالد ترامپ حفظ خواهند کرد.

بسیاری از متحدان آمریکا از جمله این سه کشور اروپایی از دولت ترامپ خواسته اند این توافق را به هم نزند. حتی بسیاری از هم حزبی های آقای ترامپ که زمانی مخالف برجام بودند اکنون خواستار حفظ آن هستند.

در مقابل اسرائیل و عربستان سعودی به شدت از برجام انتقاد داشته ند.

اروپایی ها در ماه های اخیر به شدت برای حفظ برجام در واشنگتن لابی کرده اند.

در تازه ترین مورد از این تلاش ها بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، در مقاله ای که روز یکشنبه در ستون آزاد نیویورک تایمز منتشر شد نوشت: “از میان همه گزینه هایی که برای اطمینان از عدم دسترسی ایران به سلاح اتمی داریم، این توافق کمترین عیب ها را دارد.”

او استدلال کرد که برجام به جلوگیری از یک “فاجعه احتمالی” کمک کرده است، چون برنامه اتمی ایران در حدی پیشرفت کرده بود که رهبران ایران فقط چند ماه با تولید اورانیوم کافی با خلوص تسلیحاتی برای ساخت اولین بمب فاصله داشتند.

آقای جانسون روز یکشنبه از جمله برای بحث درباره برجام با مقام های آمریکایی وارد واشنگتن شد.

اما متحدان آمریکا می گویند از تصمیم آقای ترامپ بی خبرند.

هفته پیش امانول مکرون رئیس جمهور فرانسه گفت “نمی داند” این تصمیم خواهد بود.

یک مقام ارشد اسرائیلی هم یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که آقای ترامپ دولت اسرائیل را از تصمیمش درباره سرنوشت برجام مطلع نکرده است

You may also like...