5
دونالد ترامپ گفته است شاید برای رهایی شهروندان آمریکایی و میلیاردها دلار تجهیزات نظامی، لازم باشد آمریکا به افغانستان برگردد.
بنا بر گزارش‌ها، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در گردهمایی مقدماتی انتخاباتی در ایالت میشیگان گفت: “طالبان شهروندان آمریکایی‌ زیادی را گرفته‌اند. دولت بایدن در قبال واگذاری ۸۵ میلیارد دلار به طالبان، چیزی به دست نیاورد. شاید لازم باشد که به آنجا (افغانستان) برویم و این چیزها‌ را پس بگیریم.”
او گفت این “احمقانه” است که “بهترین تجهیزات نظامی جهان، از عینک‌های دید در شب گرفته تا ۷۰۰ هزار مسلسل” برای طالبان ماند.‌
آقای ترامپ بارها از جو بایدن برای خروج از افغانستان انتقاد کرده و این کار را “اشتباه” خوانده است. آقای بایدن می‌گوید این تصمیم در دولت دونالد ترامپ گرفته شده بود و او آن را سه ماه هم به تعویق انداخته است.
رئیس‌جمهور سابق آمریکا همچنین گفت دولت بایدن با خروج از افعانستان باعث “تحقیر” آمریکا شده و او را برای “فاجعه اوکراین” هم سرزنش کرد.
آقای ترامپ معتقد است اگر رئیس‌جمهور بود روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد اما منتقدان رئیس جمهور سابق آمریکا می گویند واکنش آقای ترامپ در برابر تصرف کریمه یکی از علل «گستاخ تر» شدن مسکو در بحران اوکراین است.
آقای ترامپ در سال ۲۰۱۸ و در جریان اجلاس رهبران جهان موسوم به جی ۷ گفته بود از نظر او شبه جزیره کریمه بخشی از روسیه است چرا که اکثر ساکنان آن به زبان روسی حرف می‌‌زنند.