ترامپ: لازم شود دولت ‘برای سال‌ها’ تعطیل می‌ماند

تعطیلی بخش‌هایی از دولت آمریکا امروز (جمعه – چهارم ژانویه) در حالی وارد چهاردهمین روز خود شد که نشانی از توافق میان کاخ‌سفید و دموکرات‌ها برای بازگشایی آن دیده نمی‌شود.

دونالد ترامپ می‌گوید برای تامین منابع مالی و مجرای قانونی ساخت دیوار مکزیک اگر لازم شود “وضعیت فوق العاده” اعلام خواهد کرد که با استفاده از اختیارات آن ساخت دیوار حائلی که در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری وعده داده بود را عملی کند.

همزمان، رهبران دموکرات‌ها در کنگره هم می‌گویند حاضرند لوایح بودجه بخش های‌مختلف تعطیل شده دولت را به تصویب برسانند اما بحث درباره بودجه درخواستی برای احداث دیوار باید پس از بازگشایی دولت و به طور جداگانه طرح شود.

امروز (جمعه) نانسی پلوسی، رئیس جدید مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا برای ادامه مذاکره با دونالد ترامپ به کاخ‌سفید رفتند اما همچون جلسه روز چهارشنبه، دست خالی بیرون آمدند.

US President Donald Trump speaks at a press conference in the Rose Garden of the White House

آقای ترامپ پس از گفتگو با رهبران دموکرات‌ها تاکید کرد که اگر لازم شود می تواند با اعلام وضعیت فوق‌العاده در کشور، بدون نیاز به کنگره برای احداث دیوار مکزیک اقدام کند.

بحث تامین بودجه ساخت دیوار مکزیک در حالی دوباره بالا گرفته و به تعطیلی طولانی مدت بخش هایی از دولت انجامیده که آقای ترامپ در دوران انتخاباتی بارها تاکید کرده بود هزینه ساخت این دیوار را مکزیک تقبل خواهد کرد.

اما حالا آقای ترامپ اصرار دارد که هیچ لایحه بودجه‌ای که احداث دیوار مورد نظر او را تامین نکند امضاء نخواهد کرد؛ موضعی که دموکرات‌ها مخالف آنند.

این بن بست سیاسی در واشنگتن، حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال آمریکا را از روز ۲۲ دسامبر گذشته بدون حقوق گذاشته است.

این در حالی است که آقای ترامپ دیدار روز جمعه خود با سناتور چاک شومر و نانسی پلوسی را “بسیار سازنده” توصیف کرد.

یکصد و شانزدهمین کنگره آمریکا روز گذشته رسما کار خود را آغاز کردیکصد و شانزدهمین کنگره آمریکا روز گذشته رسما کار خود را آغاز کرد

اما دقایقی بعد آقای ترامپ در پاسخ به خبرنگاران تاکید کرد که برای رسیدن به هدف خود اگر لازم شود پای تعطیلی طولانی مدت دولت هم خواهد ایستاد.

“بله من این را گفتم (در دیدار با رهبران دموکرات‌ها)، دقیقا همین را گفتم. فکر نمی‌کنم کار به آنجا بکشد اما من آماده‌ام.”

“من به آنچه در حال انجامش هستم افتخار می‌کنم. من اسمش را تعطیلی دولت نمی‌گذارم. به نظر من این کاری است که باید برای تامین امنیت و منافع کشور انجام دهم.”

وقتی خبرنگاران از آقای ترامپ درباره احتمال استفاده از اختیاراتش در پی اعلام وضعیت فوق‌العاده پرسیدند او گقت: “ممکن است چنین کنم. من می‌توانم وضعیت فوق‌العاده اعلام کنم و بعد به سرعت این دیوار را بسازیم. این هم یک راه دیگر برای این کار است.”

اخبار مرتبط

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان جلسه امروز خود و چاک شومر با آقای ترامپ را “پرتنش” توصیف کرده است.

چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در مجلس سنا هم بعد از خروج از کاخ‌سفید گفته: “ما به رئیس جمهور گفتیم که ما خواستار بازگشایی دولتیم. اما او مقاومت می‌کند.”

“در حقیقت او گفت اگر لازم شود او دولت را برای مدت طولانی هم تعطیل نگه خواهد داشت. برای ماه‌ها و حتی سال‌ها.”

آقای ترامپ در لایحه بودجه درخواستی خود ۵ میلیارد دلار برای احداث بخش‌هایی ازدیوار مکزیک تقاضا کرده است. دموکرات‌ها می‌گویند با تخصیص بودجه برای تحکیم موانع مرزی مشکلی ندارند و حاضرند یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار هم برای این بازسازی و مقاوم‌سازی‌ها تخصیص دهند اما با نحوه درخواست و طرح کاخ سفید برای احداث این دیوار موافق نیستند.

دموکرات‌ها همچنین می‌گویند آماده گفتگو و رایزنی بر سر این موضوع هستند اما فقط پس از بازگشایی دولت. موضعی که آقای ترامپ مخالف آن است و می‌گوید حاضر به بازگشایی دولت و تصویب بخشی از لایحه بودجه درخواستی نیست مگر به بحث امنیت مرز و احداث دیوار هم رسیدگی شده باشد.

You may also like...

ege123