ترامپ: منافع آمریکا در اولویت قرار دارد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است کشورش همواره منافع خود را در اولویت قرار خواهد داد و دیگر اجازه سوءاستفاده‌های تجاری را نخواهد داد.
آقای ترامپ در سخنرانی در نشست سران سازمان همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) در ویتنام گفت ایالات متحده آماده است تا با هر کشوری در منطقه هند-اقیانوسیه قرارداد دو جانبه تجاری امضا کند اما چنین قراردادی باید در چارچوب احترام و منافع مشترک باشد.
آقای ترامپ در سخنرانی خود به منطقه هند-اقیانوسیه به جای آسیا-اقیانوسیه اشاره کرده است. هند-اقیانوسیه اصطلاح جدیدی نیست و پیشتر توسط باراک اوباما و هیلاری کلینتون هم استفاده شده بود اما استفاده از آن توسط مقام‌های دولت آمریکا بیشتر شده و به گفته ناظران، دلیل آن، استفاده از هند برای توازن قدرت در منطقه در برابر چین است.
آقای ترامپ در سخنرانی خود گفته است تجارت آزاد باعث از دست رفتن میلیون‌ها شغل برای آمریکایی‌ها شده و او می‌خواهد به چنین عدم توازنی پایان دهد.
class="aligncenter
دونالد ترامپ ژانویه امسال با امضای یک فرمان اجرایی آمریکا را از پیمان تجاری اقیانوس آرام خارج کرد. آقای ترامپ گفت پیمان تجاری “شراکت ترنس-پسیفیک” (TPP) به منافع اقتصادی آمریکا لطمه می‌زند.
در همین حال شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین هم در سخنان خود در این نشست گفت جهانی‌سازی برگشت‌ناپذیر است اما باید این روند را متعادل و فراگیر کرد.
آقای شی پس از رئیس‌جمهوری آمریکا سخنرانی کرد و چین را حامی تجارت آزاد خواند و گفت کشورش محدودیت‌های بازار را خواهد کاست.
رئیس‌جمهوری چین گفته است منطقه آسیا-اقیانوسیه باید به سیاست چندجانبه‌گرایی ادامه ده

You may also like...

ege123