ترامپ می‌گوید دلیلی برای توقف فروش تسلیحات به عربستان نمی‌بیند

رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید دلیلی نمی‌بیند که جلوی فروش گسترده تسلیحات به عربستان را بگیرد. در پی ناپدیدشدن روزنامه‌نگار سعودی، شماری از نمایندگان کنگره از ترامپ خواسته‌اند دستور دهد تحت قوانینی که اجازه اعمال تحریم‌هایی را می‌دهد، تحقیقاتی در این مورد انجام شود.

دونالد ترامپ در عین حال اظهار کرد که ایالات متحده احتمالا در حال دستیابی به نتایجی در مورد آن‌چه بر جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد ولیعهد عربستان رفته، ‌است.

مقام‌های ترک می‌گویند بر این عقیده هستند که خاشقجی ۹ مهر ماه، پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول، توسط تیم ویژه‌ اعزامی از عربستان کشته شده‌است. ریاض اما این اظهارات را بی‌پایه و بی‌اساس توصیف کرده و می‌گوید حاضر به همکاری با آنکارا در روند تحقیقات است.

روز گذشته، سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا، به خبرنگاران گفته بود «اگر مشخص شود آن‌ها (حکومت عربستان سعودی) یک روزنامه‌نگار را به قتل رسانده‌اند، این موضوع به‌شکل عمده‌ای بر روابط ما تاثیر خواهد گذاشت». سناتور کورکر گفته در آن صورت «باید تحریم‌های چشم‌گیری» اعمال کرد.

افزایش فشارهای آمریکا برای گرفتن توضیحات در مورد ناپدیدشدن خاشقجی
خبرگزاری‌های رویترز و اسوشیتدپرس می‌گویند حتی پیش از ناپدیدشدن جمال خاشقجی نیز گروهی از قانون‌گذاران آمریکایی در مورد فروش گسترده جنگ‌افزار به عربستان تردیدها و نارضایتی‌هایی را ابراز کرده بودند. رویترز می‌گوید حال برای دولت ترامپ به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود تا از کنگره اجازه فروش تسلیحات به عربستان را کسب کند. بنا بر قوانین ایالات متحده فروش تسلیحات به دولت‌ها یا کشورهای خارجی می‌تواند توسط کنگره متوقف شده یا به حال تعلیق درآید. خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز می‌گوید در این زمینه بین کنگره و ریاست‌جمهوری فاصله افتاده‌است.

بیش از ۲۰ سناتور از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه از ترامپ خواسته‌اند دستور دهد، تحت قوانینی که اجازه اعمال تحریم‌های حقوق بشری علیه کشورها و نهادها را می‌دهد، در مورد ناپدیدشدن جمال خاشقجی تحقیق شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفته «من دوست ندارم جلوی ورود پولی عظیم که به کشورمان سرازیر می‌شود را بگیرم. آن‌ها ۱۱۰ میلیارد دلار خرج جنگ‌افزار می‌کنند».

آقای ترامپ می‌گوید این پول برای اقتصاد کشورش و ایجاد فرصت‌های شغلی مهم است: «من از این ایده که جلوی سرمایه ۱۱۰ میلیارد دلاری در ایالات متحده را بگیریم خوشم نمی‌آید؛ چون می‌دانید آن‌ها چه خواهند کرد؟ آن‌ها این پول را می‌برند و در روسیه، چین، یا جای دیگر خرج می‌کنند».

در اردیبهشت ماه سال پیش آمریکا و عربستان یک توافق تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری امضا کردند. در آن زمان رکس تیلرسون، وزیر خارجه وقت ایالات متحده، گفته بود این قرارداد برای مقابله با «نفوذ بدخواهانه» و جلوگیری از «تهدیدهای» جمهوری اسلامی است.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در برنامه‌ای در شبکه «فاکس» گفته بود ایالات متحده در مورد ناپدید شدن روزنامه‌نگار «بسیار قاطع» است و افزود که «بازپرسان در آنجا هستند و با ترکیه» و عربستان سعودی همکاری می‌کنند.

او ۱۸ مهر ماه نیز به خبرنگاران گفته بود «شرایط بسیار ناراحت‌کننده‌ای‌ست. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین اتفاقی برای روزنامه‌نگاران یا برای هر کس دیگری بیافتد».

You may also like...