ترامپ و پوتین درباره آتش‌بس سوریه به توافق رسیدند

دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهورهای آمریکا و روسیه، برای برقراری آتش‌بسی جدید در سوریه به توافق رسیدند. این توافق برای برقراری “مناطق عاری از درگیری” در جنوب غرب سوریه است.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، که به همراه رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش در مذاکرات حاضر بود، گفته است این توافق از یکشنبه اجرا می‌شود.
دولت اردن هم با تایید این توافق گفته است که در برقراری آتش‌بس همکاری خواهد کرد.
در هفته‌های گذشته منطقه مرزی مشترک بین سوریه با اردن و عراق، صحنه درگیری نیروهای ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا، و نیروهای حامی بشار اسد بوده است.
توافق جدید در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان اعلام شده است.
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، گفت فرق این توافق جدید با توافق‌های مشابه در گذشته این است که این بار روسیه به اجرای آن متعهد است.
آقای تیلرسون ابراز امیدواری کرده است که بتوان برای مناطق دیگر هم به توافق‌هایی مشابه رسید.
گزارش‌ها حاکی از آن است که توافق امروز حاصل ماه‌ها مذاکره پشت پرده بین روسیه و آمریکا است.
وزیر خارجه روسیه گفته است که جزئیات آتش بس امروز در امان، پایتخت اردن، و توسط کارشناسان روس، آمریکایی و اردنی نهایی شده است.
مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا، از توافق اعلام‌شده به طور محتاطانه‌ای استقبال کرده و گفته مایل است نتایج واقعی توافق را ببیند.
آقای فالون گفت سوریه در سال‌های اخیر مملو از توافق‌های آتش‌بسی بوده که به طور مداوم نقض شده‌اند. او گفته است: “خوب می‌شود اگر یک روز واقعا آتش‌بسی داشته باشیم.”

You may also like...