دولت حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره احیای توافق هسته ای برجام تا پایان دوره چهارساله این دولت در ۱۴ مرداد، ابراز تردید کرده است.

علی ربییعی سخنگوی دولت آقای روحانی امروز در نشست هفتگی خود گفته است که “مصمم هستیم رفع تحریم‌ها را در اولین فرصت محقق کنیم. اما عجله‌ای هم نداریم در طول زمان باقیمانده از تصدی دولت بخواهیم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، از حقوق خود صرف نظر کنیم”.

سخنگوی دولت ایران گفته است “در صورتی که نتوانیم تا پایان دولت آنچه مد نظر ماست به تحقق برسد بنابر تشخیص تصمیم گیرندگان عالی نظام دولت سیزدهم این قضیه را برعهده خواهد گرفت”.

پیش از این محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته بود که متن پیش نویس توافق احیای برجام را دیده و احتمال داده بود که توافق در مدت زمان باقی مانده از عمر دولت حسن روحانی اجرا شود.

اوایل هفته جاری حسن روحانی گفته بود که اگر به مذاکره کننده ارشد این کشور “اختیار داده شود” وی می تواند به سرعت به توافق برسد.

محل مذاکرات

مذاکرات اتمی زیر نظر آیت الله علی خامنه ای اداره می شود اما از گفته های آقای روحانی به نظر می رسد که میزان اختیار دولت وی در نحوه انجام مذاکرات، در اواخر دوره ریاست جمهوری وی با پیش از آن تفاوت هایی کرده است.

ریاست جمهوری ابراهیم رئیسی از ۱۴ مرداد آغاز خواهد شد. پیش از این رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود برای احیای توافق هسته ای باید منتظر تشکیل دولت جدید ایران شد اما عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفته بود مذاکرات به تغییر دولت ارتباطی ندارد.

دور ششم مذاکرات احیای توافق برجام هفته گذشته پایان گرفته است. آقای عراقچی گفته است که هیات ها به انداز کافی با هم مذاکره کرده اند و حالا نوبت “تصمیم گیری های سیاسی و سخت” است.

دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هم اظهارات مشابهی دارد و گفته است تصمیم گیری برای احیای توافق برجام اکنون به عهده ایران است.

منظور از احیای توافق، رفع تحریم های آمریکا در ازای بازگشت محدودیت به برنامه اتمی ایران است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پیشتر گفته بود که برای احیای توافق هسته‌ای برجام شامل رفع تحریم‌های آمریکا و بازگشت ایران به محدودیت های اتمی باید منتظر تشکیل دولت جدید ایران شد

رسانه های آمریکایی می گویند یکی از خواسته های ایران رفع تحریم از آیت الله علی خامنه ای و نهاد رهبری جمهوری اسلامی است. شبکه خبری سی بی اس آمریکا می گوید مذاکره کنندگان ایرانی تحریم “قدرتمندترین فرد ایران را توهین آمیز” خوانده اند.

محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی هفته پیش از موافقت آمریکا با رفع این تحریم خبر داده بود اما ایالات متحده بلافاصله صحت این اظهارات را رد کرد.

آمریکا برای رفع تحریم های اتمی ایران ابراز آمادگی کرده اما گفته تحریم های دیگری که مانع اجرای توافق نیست، برداشته نخواهد شد.

مذاکرات میان ایران و آمریکا به خواسته آقای خامنه ای به صورت غیرمستقیم انجام می شود.

وی شرط گذاشته است که ایالات متحده اول باید همه تحریم های ایران را رفع کند و پس از “راستی آزمایی” توسط دولت ایران، این کشور همبه محدودیت های اتمی برمی گردد.

دولت ایران می گوید تحریم ها باعث شده است که درآمدهای نفتی این کشور از ۱۰۰ میلیارد دلار پیش از تحریم، به ۸ میلیارد دلار کاهش یابند.

عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در دولت آقای روحانی که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نامزد شده بود گفته بود که متوسط ورودی ارز به بانک مرکزی از ۵۰ میلیارد دلار در سال به کمتر از ۵ میلیارد دلار رسیده است.