گارد ساحلی ترکیه و سازمان بین‌المللی مهاجرت روز چهارشنبه اعلام کردند یک قایق با بیش از ۲۳۰ مهاجر را در دریای اژه بازداشت کرده‌اند که بیشتر آنها مهاجران افغان و بعضی ایرانی بوده‌اند.به گفته یک مقام گارد ساحلی ترکیه، گمان می‌رود مهاجران در مسیر ایتالیا در حرکت بودند.

گارد ساحلی دو تبعه ترکیه که قایق را هدایت می کردند، بازداشت کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ترکیه گزارش داده که از حدود ۲۳۰ سرنشین قایق حدود ۲۰۰ نفر افغان و بقیه مهاجرانی از ایران، سوریه، اریتره و پاکستان هستند.

گارد ساحلی ترکیه می‌گوید در ۲۷ ژوئیه بیش از ۳۹۰ پناهجو را از آب گرفته است
گارد ساحلی ترکیه می‌گوید در ۲۷ ژوئیه ۳۸۸ پناهجو را از آب گرفته است

گارد ساحلی مهاجران را به مرکز دیپورت در شهر آیواجیک در غرب ترکیه اسکورت کرد.پس از خروج نیروهای آمریکا و ناتو از افغانستان، در هفته‌های اخیر دامنه درگیری نیروهای دولتی با طالبان گسترده‌تر و شدیدتر شده و نگرانی از موج پناهجویان افزایش یافته است.مقامات ترکیه هفته گذشته حدود ۱۵۰۰ مهاجر را بازداشت کردند.

ترکیه از گذرگاه‌های اصلی است که پناهجویان برای مهاجرت به اروپا از این مسیر عبور می‌کنند. اغلب این مهاجران شهروندان ایران، افغانستان، پاکستان و بنگلادش‌ هستند.

پناهجویان با گذشتن از مرز مشترک ایران و ترکیه به سمت شهرهای غربی ترکیه از جمله استانبول و آنکارا حرکت می‌کنند.

به تخمین سازمان ملل، از حدود شش ماه پیش ۲۷۰ هزار نفر در افغانستان آواره شده‌اند که شمار کسانی را که مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند به سه و نیم میلیون نفر می‌رساند.

یک ماه پیش، ایران، افغانستان و ترکیه در “مجمع دیپلماسی آنتالیا” درباره تقویت همکاری در زمینه‌های امنیتی، انرژی و مهاجرت در جنوب ترکیه مذاکره کرده بودند