یک مقام ارشد ترکیه روز چهارشنبه ۲۱ مهرماه اعلام کرد که دو ایرانی و ترک را به اتهام‌ جاسوسی در این کشور بازداشت کرده است.

این مقام ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفته است: این دو نفر متهم هستند که قصد ربودن و بازگرداندن اجباری یک مقام پیشین نظامی ایران را داشته‌اند که ساکن منطقه وان ترکیه است.

او افزود: شش نفر از «همدستان» آن‌ها نیز در عملیات‌هایی با مشارکت سازمان اطلاعات ترکیه، میت، و پلیس ملی دستگیر شده‌اند.

این مقام ترک حاضر به افشای هویت یا دلایل تلاش این افراد برای ربودن مقام نظامی سابق ایرانی نشد. هویت این مقام نظامی سابق هم فاش نشده است.

ایران و ترکیه از نظر تاریخی روابط اقتصادی نزدیکی با هم دارند اما هرازچندگاهی بر سر اختلافات منطقه‌ای، جاسوسی و تلاش برای ربودن ناراضیان ایرانی با هم دچار تنش می‌شوند.

ترکیه بهمن ماه گذشته یک کارمند کنسولگری ایران در استانبول را برای تحقیق پیرامون ترور یک ناراضی ایرانی در سال ۲۰۱۹ در این کشور بازداشت کرد.

طی سال‌های اخیر شماری از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در ترکیه و سایر کشورهای همسایه دستگیر و به داخل ایران منتقل شده‌اند.

آبان پارسال «جنبش مبارزه عربی آزادی‌بخش الأحواز» اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران حبیب فرج‌الله چعب معروف به «حبیب أسیود» رهبر پیشین این گروه را در ترکیه ربوده است.

این گروه ایران را متهم کرده که با «همکاری یک کشور ثالث، حبیب اسیود را به ترکیه کشاند و از آن‌جا ربود».

خانواده جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر»، نیز مرداد پارسال اعلام کردند آقای شارمهد هنگامی که در دوبی اقامت داشت از سوی ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ربوده شد.

روح الله زم ، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، نیز که در فرانسه زندگی می‌کرد، مهرماه ۹۸ در سفری به عراق ربوده شد و چندی بعد در ایران اعدام شد.