تست کرونای رئیس جمهوری فرانسه مثبت شد؛ چندین رهبر اروپایی در قرنطینه

 

با مثبت اعلام شدن تست کرونای امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، چندین رهبر اروپایی هم که با او در تماس بوده‌اند، در قرنطینه قرار گرفتند.

کاخ الیزه در بیانیه‌ای گفت، رئیس جمهوری ۴۲ ساله فرانسه که پس از بروز علائم کرونا مورد آزمایش قرار گرفت، اکنون به مدت هفت روز خود را قرنطینه خواهد کرد.

آقای مکرون هنوز به مسئولیتهای خود برای اداره کشور از راه دور ادامه می‌دهد.

چارلز میشل، رئیس اتحادیه اروپا و پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا از جمله رهبرانی هستند که باید خود را قرنطینه کنند.

فرانسه در این هفته به محدودیتهای سراسری شش هفته‌ای برای کنترل شیوع کرونا پایان داد و برای مقابله با شیوع بیشتر کرونا این محدودیتها را با قانون محدودیت رفت و آمد جایگزین کرد.

بر اساس اطلاعات دانشگاه جان هاپکینز ، از زمان شیوع بیماری کرونا در فرانسه تقریباً ۲.۵ میلیون مورد تأیید شده ابتلا به کرونا در این کشور وجود داشته است و بیش از ۵۹۴۰۰ نفر هم بر اثر آن جان باخته‌اند.

فرانسه قصد دارد برنامه واکسیناسیون ویروس کرونا را از ۲۷ دسامبر آغاز کند.

کرونا
آقای مکرون روز دوشنبه با نخست وزیر اسپانیا دیدار کرده بود

چه کسی مکرون را ملاقات کرده است؟

کاخ الیزه صبح پنجشنبه گفت: “امروز تست کرونای رئیس جمهوری مثبت تشخیص داده شده است.” در این بیانیه اضافه شده است که این آزمایش به دنبال “بروز اولین علائم کرونا در آقای مکرون انجام شده است.”

هنوز مشخص نیست که چگونه آقای مکرون این ویروس را گرفته اما دفتر اواعلام کرد در حال شناسایی کسانی است که در روزهای اخیر با او تماس نزدیک داشته‌اند.

از جمله این افراد ژان کاستکس، نخست وزیر ۵۵ ساله این کشور و ریچارد فراند، رئیس پارلمان ۵۸ ساله فرانسه هستند که هر دو در قرنطینه قرار گرفته‌اند.

آقای کاستکس هیچ علائمی نداشته و آزمایش کرونایش منفی بوده است.

او قرار بود روز پنجشنبه سیاست واکسیناسیون کرونا دولت را به مجلس سنا فرانسه ارائه کند اما اکنون اولیویه وران، وزیر بهداشت این کار را انجام خواهد داد.

همسر آقای مکرون ، بریژیت که ۶۷ ساله است هم خود را منزوی کرده است اما هیچ علائمی ندارد.

پدرو سانچز، نخست وزیر ۴۸ ساله اسپانیا و چارلز میشل رئیس ۴۴ ساله اتحادیه اروپا که هر دو روز دوشنبه با رئیس جمهوری فرانسه ناهار خورده‌اند در قرنطینه قرار گرفته‌اند.

دفتر نخست وزیر اسپانیا گفت که او “بدون تاخیر” مورد آزمایش قرار می‌گیرد و تا ۲۴ دسامبر مقررات قرنطینه را رعایت می‌کند.

آنتونیو کوستا ، نخست وزیر ۵۹ ساله پرتغال ، نیز پس از صرف ناهار کاری روز چهارشنبه در پاریس با آقای مکرون ، تمام سفرهای رسمی خود را لغو کرده و در حال قرنطینه و منتظر نتایج آزمایش‌اش است.

آقای مکرون در اجلاس دو روزه سران کشورها شورای اروپا که روز پنجشنبه گذشته آغاز شد، شرکت کرده بود.

کرونا
آقای مکرون هفته گذشته در مذاکرات مستقیم در اجلاس دو روزه شورای اروپا شرکت کرده بود

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به بی بی سی گفت ، اما رئیس جمهور فرانسه از عصر دوشنبه به عنوان یک خطر بالقوه در انتشار این ویروس مسری بوده است.

این منبع افزود ، تمام اقدامات بهداشتی در جلسه هفته گذشته شواری اروپا رعایت شده و هنوز تست کرونای شرکت کننده دیگری در این جلسه مثبت اعلام نشده است.

سخنگوی ریاست جمهوری فرانسه تأیید کرده که همه سفرهای آینده آقای مکرون ، از جمله سفرش به لبنان در ۲۲ دسامبر ، لغو شده است.