در حالی که مقام‌های ارشد وزارت بهداشت ایران بر رعایت توصیه‌های بهداشتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمع برای جلوگیری از بحرانی شدن دوباره کرونا در ایران تاکید کرده‌اند، انتشار تصاویر مراسم خاکسپاری محمدتقی مصباح یزدی در قم نشان می‌دهد که برگزارکنندگان این مراسم توجه‌‌ای به توصیه‌های وزارت بهداشت نداشته‌اند.

در این تصاویر که مربوط به روز دوشنبه ۱۵ دی‌ است، صدها نفر که اغلب از روحانیون ساکن قم هستند، در صفوف فشرده در حال تشییع تابوت محمدتقی مصباح یزدی دیده می‌شوند.

بسیاری از کاربران در توییتر با انتشار عکس‌های این مراسم به اظهارات مقام‌های وزارت بهداشت و تبلیغات صداوسیما درباره این محدودیت‌ها اشاره کرده‌اند و از دوگانگی در سیاست‌ها انتقاد کرده‌اند.

بر اساس آخرین آمار و اظهارات مقام‌های وزارت بهداشت شرایط کرونا در ایران «حساس و شکننده» است و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۰ بیمار مبتلا به کرونا جان باخته‌اند و ۴۹۰۱ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری هستند و تحت مراقبت‌‌های ویژه قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از شناسایی ۶ هزار و ۷۳ بیمار جدید در این مدت خبر داده و گفته است که وضعیت شیوع کرونا در چهار شهر ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی کماکان قرمز است.

با احتساب آمار رسمی جدید که وزارت بهداشت اعلام کرده، تا روز دوشنبه ۱۵ دی‌ماه تعداد کل مبتلایان به کرونا در ایران به حدود یک میلیون و دویست پنجاه هزار نفر و تعداد قربانیان به ۵۵ هزار و ۶۵۰ نفر افزایش یافت.

برخی منابع رسمی در ایران از جمله سازمان نظام پزشکی کشور آمارهای وزارت بهداشت را دقیق نمی‌دانند و تعداد واقعی قربانیان و مبتلایان به کرونا را سه تا چهار برابر آمار اعلام شده، برآورد کرده‌اند.