تصمیم بزرگ منچستر یونایتد؛ مورینیو اخراج می‌شود؟

باخت ۱-۳ منچستر یونایتد به وستهم وضعیت باشگاه را بحرانی‌تر کرد. داستانی که با مخالفت مدیران باشگاه با خریدهای پیش فصل مورینیو شروع شد، با کسب نتایج ضعیف ادامه پیدا کرد و با علنی شدن اختلاف بین سرمربی و ستاره تیم اوج گرفت؛ حالا ریو فردیناند، مدافع پیشین یونایتد می‌گوید باشگاه باید “تصمیم بزرگ” را بگیرد.

شکست روز شنبه (۲۹ سپتامبر) منچستر یونایتد مقابل وستهم در لیگ برتر فوتبال انگلیس، بدترین شروع این تیم در بالاترین دسته فوتبال این کشور از فصل ۹۰-۱۹۸۹ را رقم زد.

این سومین باخت آن‌ها در هفتمین هفته لیگ برتر بود؛ درست بلافاصله پس از باخت به دربی کانتی و حذف از جام اتحادیه فوتبال انگلیس.

ریو فردیناند، مدافع پیشین یونایتد پس از بازی گفت: “گفتگویی بین مدیران ارشد در مورد آینده باشگاه و مربی انجام خواهد شد. کارهای اولیه انجام نشده و باید چیزی در این مورد گفته شود.”

بحران منچستر یونایتد روز به روز بیشتر می‌شود، پس از بازی مقابل وستهم، مورینیو در پاسخ به این سئوال که آیا می‌تواند به هواداران اطمینان دهد که اوضاع تیم بهتر می‌شود، گفت: “به تماشاگران اطمینان می‌دهم که هر روز، هر جلسه تمرین و ۲۴ ساعت در روز با تمام وجود کار می‌کنم. و می‌توانم اطمینان دهم که مردان باتجربه‌ای دارم که با کمک آن‌ها از فردا صبح برای بازی سه‌شنبه می‌جنگیم.”

اما دست‌کم ریو فردیناند معتقد است که منچستر یونایتد نمی‌تواند با همین وضعیت به کارش ادامه دهد: “نمی‌توانید اجازه دهید چنین وضعیتی در طول فصل ادامه داشته باشد: جنگ در رسانه‌ها، اخبار باشگاه که به بیرون درز می‌کند و بازیکنانی که مقابل مورینیو و دستیارانش جبهه گرفته‌اند. اگر این وضعیت ادامه داشته باشدی شاهد یکی از بدترین فصل‌های تاریخ باشگاه خواهیم بود.”

جنجال‌های کوچک مورینیو

ژوزه مورینیو (راست) و پل پوگبا
ژوزه مورینیو تابستان ۲۰۱۶ روی نیمکت منچستر یونایتد نشست و در اولین فصل تیم را قهرمان لیگ اروپا و جام اتحادیه فوتبال انگلیس کرد. منچستر یونایتد با هدایت مورینیو فصل پیش نایب قهرمان لیگ برتر (پس از منچستر سیتی) و نایب قهرمان جام حذفی (پس از چلسی) شد. اما به نظر می‌رسد که این فصل اوضاع چندان به کام یونایتد و سرمربی پرتغالی‌اش نیست.

پیروزی روز شنبه در ورزشگاه لندن، بزرگ‌ترین برد وستهم مقابل منچستر یونایتد در ۳۶ سال اخیر بود. اما نشانه‌های بحران از مدتی قبل مشخص شده بود. نشانه‌هایی که اثر آن‌ها را بهتر از هر جایی می‌توان در گفته‌های مورینیو دید:

۲۹ ژوئیه، مورینیو در مورد بازی‌های پیش فصل: اگر من تماشاگر بودم به ورزشگاه نمی‌آمدم.
۲۹ ژوئیه، مورینیو در مورد اد وودوارد (نایب رئیس یونایتد): چند ماه پیش نام ۵ بازیکنی که می‌خواستم را به باشگاه دادم.
۱۰ اوت، وودوارد در مورد مورینیو: جلوی تلاش دیرهنگام سرمربی برای امضای قرارداد با چند مدافع گرفته شد.
۲۸ اوت، مورینیو در مورد رسانه‌ها: احترام، احترام، احترام.
۱ سپتامبر، مورینیو و آنتونی مارسیال: مورینیو مهاجم فرانسوی را نمی‌خواهد.
۲۴ سپتامبر، پل پوگبا و مورینیو (بخش اول): زیر سئوال بردن تاکتیک‌های باشگاه به دنبال تساوی ۱-۱ مقابل ولوز.
۲۵ سپتامبر، مورینیو و پوگبا (بخش دوم): مشکلی نیست اما او دیگر کاپیتان دوم تیم نیست.
۲۶ سپتامبر، مورینیو و پوگبا (بخش سوم): جدال لفظی سرمربی و بازیکن که به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی پخش شد.
چه کسی مقصر است، مربی یا بازیکنان؟

منچستر یونایتد از هفت بازی ابتدایی لیگ برتر ۱۰ امتیاز گرفته، این با رکورد تیم دیوید مویز در فصل ۱۴-۲۰۱۳ مساوی است اما این فصل آن‌ها تفاضل گل بدتری دارند.
ناکامی الکسیس سانچز در گلزنی تا اینجای فصل موجب شد او حتی روی نیمکت ذخیره‌ها هم جایی نداشته باشد و آنتونیو مارسیال جایگزین او در خط حمله شد.

پل پوگبا، گران‌ترین بازیکن باشگاه به دلیل این که گفته بود تیمش احتیاج به حمله، حمله و حمله در ورزشگاه خانگی دارد، از کاپیتانی خلع شد. او به دنبال نمایشی ضعیف در دقیقه ۷۰ بازی مقابل وستهم تعویض شد. ولی پس از آن بازی مدافعان منچستر یونایتد بودند که بیش از همه زیر سئوال رفتند.

حضور اسکات مک‌تامینای، هافبک ۲۱ ساله به عنوان یکی از سه دفاع ترکیب اولیه منچستر یونایتد بسیاری از کارشناسان را غافلگیر کرد. ولی پل اسکولز، هافبک پیشین یونایتد معقتد است مشکل بیشتر از این که ناشی از چیدمان مورینیو باشد به دلیل بی‌کیفیتی بازیکنان است.

اسکولز گفت: “من که کیفیتی ندیدم. چهار مدافعی که بازی را تمام کردند (اشلی یانگ، کریس اسمالینگ، مک‌تامینای و لوک شاو) اصلا عملکردی در سطح اول لیگ برتر نداشتند.”

ژوره مورینیو در اسپانیا به ‘تخلف مالیاتی’ متهم شد
منچستر یونایتد ‘خوش‌شانس‌ترین’ و لیورپول ‘بدشانس‌ترین’ تیم‌ لیگ برتر
مورینیو: زندگی‌ام در هتل فاجعه است
انتقاد مورینیو از ‘اینشتین-های فوتبال’
اما ریو فردیناند که بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۴ به همراه منچستر یونایتد ۶ بار قهرمان لیگ برتر و یک بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، معتقد است مشکل از انگیزه بازیکنان است.

فردیناند گفت: “مسئله بی‌کیفیتی است. من شک دارم بازیکنانی که جذب شده‌اند به اندازه کافی خوب باشند. ولی قبل از آن شما باید بتوانید از بازیکنان خوب بازی بگیرید. من که ندیدم کسی تلاش کند تا زندگی را برای بازیکنان حریف سخت کند. به عنوان یک فوتبالیست، سختکوشی و تاثیرگذاری در ذات شما هست. اما من چنین چیزی را امروز ندیدم. ندیدم که آن‌ها بتوانند دو یا سه پاس سالم بدهند و این جنایت است. ندیدم که بازیکنان با تلاششان به مربی بگویند که این جایگاه من در تیم است.”

مورینیو: بازیکنان بی‌انگیزه نیستند
سرمربی منچستر یونایتد می‌گوید، بازیکنانش مشکل بی‌انگیزه بودن ندارند. به نظر او مشکل از تصمیم داوران در لحظات کلیدی بازی بود و همین طور عملکرد ضعیف بازیکنان.

مورینیو گفت: “بدترین شروع ممکن را داشتیم. یک گل خوردیم که آفساید بود، کمک داور اشتباه کرد و ما بهایش را دادیم. بعد از آن واکنش مثبتی داشتیم اما گل مسخره‌ای خوردیم. همه می‌دانند که آندری یارمولنکو چپ‌پا است. نمانیا ماتیچ را در موقعیت تک به تک با او داشتیم و کمی جلوتر هم لیندلوف و شاو قرار داشتند ولی نتوانستیم روی توپ فشار وارد کنیم. این کاری بود که مدافعان وسط آن‌ها انجام دادند. بعد هم یک اشتباه داوری دیگر. پالبو زابالتا، رشفورد را از پشت هل داد و گل سوم آن‌ها ما را کشت.”

منچستر یونایتد سه‌شنبه باید در لیگ قهرمانان اروپا با والنسیا بازی کند. گرچه این دومین بازی تیم‌ها در مرحله گروهی این مسابقات است، اما ناکامی یونایتد می‌تواند بیش از پیش به موقعیت لرزان مورینیو ضربه بزند. همان طور که شاید یک پیروزی بتواند به نقطه عطفی برای تیم تبدیل شود.

مورینیو گفت: “بهترین ویتامین برای یک تیم بردن و به دست آوردن اعتماد به نفس است. در این مواقع گاهی می‌توانید گل‌های غیرممکن هم بزنید. وقتی که اوضاع خوب نیست به نظر می‌رسد که همه چیز علیه شما کار می‌کند و این دقیقا حال و روز الان ما است. مسابقه بعدی ما سه‌شنبه است و بازیکنان باید شجاع و قوی باشند و شروعی بهتر از مسابقه با وستهم داشته باشند.”

You may also like...

ege123